Ana sayfa » WhatsApp » WhatsApp mesaj sınırlaması çok yakında geliyor!

WhatsApp mesaj sınırlaması çok yakında geliyor!

WhatsApp mesaj sınırlaması çok yakında geliyor!

WhatsApp mesaj sınırlaması için düğmeye bastı. Artık zırt pırt mesajları iletemeyeceksiniz. Peki, neden böyle bir uygulama yapılma gereği duyuldu?

Facebook‘un bünyesinde yer alan popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, ilginç bir olay ile gündeme geldi. WhatsApp mesaj sınırlaması uygulamasını çok yakında başlatacağını açıklayan firma, bunun gerekçesini de açık bir şekilde dile getirdi. Peki, artık neden WhatsApp’ta sınırlama olacak?

Bildiğiniz gibi COVID-19 salgını yüzünden milyonlarca kişi evde karantinada bulunuyor. Evde boş boş durmaktan komplo teorilerine saran insanlar, yalan yanlış bilgileri sosyal medyada olduğu gibi WhatsApp‘tan da insanlar ile paylaşıyor. Bu paylaşımlar saadet zinciri gibi üredikçe ürüyor. Coronavirüs‘ten daha hızlı yayılan yalan haberler için WhatsApp böyle bir karar aldığını açıkladı.

2018 yılında mesaj iletme özelliğini kullanıma sunan uygulama ilk etapta sınır tanımıyordu. Daha sonrasında ise aynı anda 5 adet mesajı iletme kısıtlaması getiren uygulama şimdi de aynı anda 5 mesajı tek bir kişiye iletme kısıtlamasını getirecek. Bu sayede yalan haberlerin yayılmasının önüne geçilecek.

WhatsApp

WhatsApp’ın belirttiğine göre bu kısıtlama sayesinde veri trafiğinde yüzde 25‘lik bir azalma yaşanacak. Herkesin evde şu an deli gibi internet kullandığını düşünürsek, bu hamlenin veri trafiğini rahatlatmak için de oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz. Uygulanan bu kısıtlamanın yakında diğer sosyal medya platformlarına gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Yalan haber ile uzun bir süredir mücadele eden Facebook, bakalım kendi platformunda video ve fotoğraf paylaşma sınırlaması getirecek mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.