Ana sayfa » Mobil » 5G SMS servisini yok etti! Güle güle SMS, seni tanımak güzeldi

5G SMS servisini yok etti! Güle güle SMS, seni tanımak güzeldi

5G SMS servisini yok etti! Güle güle SMS, seni tanımak güzeldi

Az önce tanıtılan yeni bir servis ile 5G SMS dönemini sonsuza kadar bitirdi. 5G’nin tartışıldığı bir ortamda yeni servis bize neler sunuyor?

Akıllı telefonlar ile mesajlaşma, fotoğraf gönderme ve dosya paylaşımı gibi günlük rutin işlerimizi yerine getirebiliyoruz. Peki akıllı telefonlardan önce ne yapıyorduk? SMS gönderiyorduk. Kısa Mesaj Servisi olarak adlandırılan bu servis ile en baştan sadece 120 karakter yazabiliyorduk. Hatta yaşı ileri okuyucularımız varsa Turkcell‘den Telsim‘e ya da AVEA‘ya SMS göndermek imkansızdı. Bugün ise yapılan bir toplantı ile 5G SMS sersivlerinin değişimine sebep olarak bu servisi tamamen yok etti.

Az önce gerçekleştirilen ve Çin’deki en büyük üç mobil operatör China Mobile, China Telecom ve China Unicom düzenlediği  5G Mesajları Servisi adlı yeni bir hizmet çevrimiçi bir konferans ile resmen tanıtıldı.

Konferansa Huawei, Samsung, Xiaomi, Vivo, OPPO, ZTE, Lenovo ve Meizu gibi 11 büyük akıllı telefon üreticisi de katıldı. Özellikle, Huawei yeni özelliği 10 Nisan‘da test etmeye başlamayı planlıyor ve proje Haziran ayında ticari aşamaya geçecek. Tabii ki, tüm bunlar sadece Çin için geçerli, ancak sonuçta küresel bir pazarda benzer bir şeyin ortaya çıkması beklenebilir.

Bildiğiniz gibi SMS ile fotoğraf ya da dosya gönderimi oldukça sıkıntılı bir süreç. Oysaki yeni tanıtılan 5G Mesajları Servisi ile büyük dosyaların da transferi mümkün olabilecek. Bu noktada WhatsApp için oldukça kaygı verici bir durum ortaya çıkabilir. Kullanıcılar üçüncü parti WhatsApp uygulaması kullanmak yerine telefonlarının çekirdek kodunda olan bir yazılımı kullanmayı tercih edebilirler.

5G’nin tartışıldığı bu günlerde böyle özelliklerin özellikle Çin’de tanıtılması da çok ilginç bir durum gibi görünüyor. Bilmiyoruz siz ne düşünüyorsunuz?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.