Ana sayfa » Mobil » Xiaomi yeni bir patent aldı! Bu sefer bambaşka..

Xiaomi yeni bir patent aldı! Bu sefer bambaşka..

Xiaomi yeni bir patent aldı! Bu sefer bambaşka..

Xiaomi’nin yeni aldığı patent şelale ekran ve ekran altı kamera teknolojisi olan bir telefonun üzerine çalıştığını ortaya koyuyor. Vaziyet alın, buralar karışır.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, akıllı telefon dünyasında imkansız diye bir şey tanımıyor. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Mix Alpha ile bizleri şelale ekran ile tanıştıran şirket bugün buna benzer yeni bir patent daha aldı. Bu patent cihazın  kullanıcı arayüzü ile uyumlu olacağını ve yuvarlak ekran tasarımı ile geleceğini ortaya koyuyor.

Şelale ekranlı Xiaomi akıllı telefon

Xiaomi, hatırlayacaksınız geçtiğimiz yılın Eylül ayında  Çin patent ofisi CNIPA‘ya bir tasarım patenti sundu. Ardından bu patent 3 Nisan 2020’de yayınlandı ve daha sonra WIPO‘nun Global Tasarım Veritabanına dahil edildi. Raporlara göre şirket 90˚ açıya sahip yuvarlak ekranlı bir telefon üzerine çalışıyor. Bununla beraber kullanıcı arayüzü de bu ekran tarafından işlevsellik gösterebilecek.

Yukarıdaki görselden de anlayacağınız üzere ekran, arayüz ile birlikte çalışıyor. Örneğin dikkatli bakarsanız ağ durumu, pil göstergesi ve diğer durum çubuğu ayarları artık ekranın kenarında mevcut. Bununla beraber herhangi bir medya aracını da (müzik veya video) bu özellik sayesinde durdurup başlatabilirsiniz.

Hem Xiaomi, hem OPPO, 2019’un Haziran ayında iki yeni katlanabilir akıllı telefon prototibi gösterdi. Ancak her ikisi de böyle yenilikçi bir ön kameralı telefonu piyasaya hala sürmedi.

Bakalım ekran altı kamera teknolojisini ilk hangi şirket pazara getirecek. Bekleyip görelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.