Ana sayfa » Mobil » Samsung cihazlarına nasıl TWRP kurulur? ROOT atılır?

Samsung cihazlarına nasıl TWRP kurulur? ROOT atılır?

Samsung cihazlarına nasıl TWRP kurulur? ROOT atılır?

Samsung cihazınıza TWRP kurmak, TWRP’nin yanı sıra ROOT atmak ister misiniz? Kısacası, daha özgür bir Samsung deneyimi? O halde bu rehberimiz tam size göre!

Geçtiğimiz günlerde Xiaomi kullanıcıları için TWRP‘nin nasıl kurulacağını detaylıca anlatmış, sizlere sunmuştuk. Şimdi de, Samsung kullanıcılarının oldukça işine yarayacak bir rehber ile karşınızdayız; Samsung cihazlarına TWRP nasıl kurulur? Bir de TeknoBurada.Net farkıyla öğrenin…

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, bu başarısını şüphesiz açık kaynak kodlu bir sisteme sahip olmasına borçludur. Öyle ki Android işletim sistemi cihazlara çeşitli düzenlemeler yapmanıza, yeni özellikler eklemenize, ROM ve ROOT gibi işlemleri rahat rahat yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu sebepten ötürü “özgür ruhlu” insanların birinci tercihi, ROOT kurulu Android bir cihaz oluyor (Özgür ruhlu ifadesinden kastımız; sürekli aynı temada, aynı yazılımda, aynı ROM’da kalamayan insanlar.). Ha, unutmadan yazımızın başında belirtelim. Bu işleri yaparken, yanlış bir hamlenizin cihazınızı donanımsal sıkıntılar ile karşı karşıya bırakabileceğini unutmayın. Aklınızda takılan yerleri ise, bol bol araştırmaktan çekinmeyin. Biraz sonra anlatacaklarımızın sonucunda cihazınızda oluşabilecek her türlü problemden şahsınız sorumludur.

Samsung TWRP

Samsung TWRP

Buradaki anlatım, Bootloader kilidi açılmış cihazlar içindir!

TWRP Nedir?

TWRP (Team Win Recovery Project), en basit mantığı ile cihazınıza ROM, ROOT, ve daha birçok yazılımsal eklentiyi kurmanıza olanak sağlayan basit ama oldukça önemli bir menüdür. Bu menü sayesinde, cihazınızın kapsamlı bir yedeğini alabilir, aldığınız yedekleri kurabilir, ROM, ROOT ve türevlerini, 3. parti uygulama ve yazılımları yükleyebilir, cihazınızı olabildiğince özelleştirebilirsiniz.

ROOT Nedir?

ROOT, kısaca Android işletim sistemli telefonlar, tabletler ve diğer teknolojik ürünler üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmanıza olanak sağlayan bir işlemdir. ROOT sayesinde cihazınızın sistem dosyalarına erişebilir, bunları silebilir, yeni sistem dosyaları oluşturabilir veya bunları sizin yerinize yapabilecek uygulamalara onay verebilirsiniz. Ha unutmadan, cihazınızı Magisk aracılığı ile yeni eklentiler ekleyerek daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Veya YouTube Vanced kurarak YouTube’u arka planda çalıştırabilirsiniz. (Bu sadece bir örnek, daha neler yapabileceğinizi az çok tahmin etmeniz için…)

İhtiyacımız Olanlar

Samsung cihazımıza TWRP kurmadan önce ihtiyacımız olan ekipman ve dosyaları hazırlamamız gerekiyor;

  • Bilgisayar
  • USB Kablosu
  • Odin 3.13.3 (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.)
  • Driverlar (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.)
  • TWRP dosyası (Buraya tıklayarak cihazınıza uygun, .tar uzantılı TWRP dosyasını indirebilirsiniz.)

Bu işlem sonucunda cihazınızda ki tüm veriler silinecektir. Lütfen önemli verilerinizi yedekleyiniz.

Bilgilendirme: Aşağıdaki anlatımda, telefonunuzda Bixby tuşu var ise, anlatımdaki home tuşu yerine Bixby tuşunu kullanmalısınız.

Bilgilendirme: Samsung cihazlarında TWRP kurulurken, işlemin kalıcılığı için ROOT atmanız gerekmektedir. Eğer cihazınızı ROOT’lamak istemiyorsanız, lütfen işlemlere başlamadan önce vazgeçiniz.

Samsung Cihazlarına Nasıl TWRP Kurulur?

Her şey hazır olduğuna göre Samsung cihazımıza TWRP’yi kurabiliriz.

İlk olarak cihazımızı kapatalım. Ardından Ses Kısma + Güç + Home tuşu kombinasyonu ile cihazımızı Download moda alalım. Ekranda Downloading yazısını gördükten sonra elimizi tuştan çekelim ve kablomuzu bilgisayara bağlayalım. Daha sonra Odin 3.13.3 uygulamamıza girelim ve sol taraftaki “options” bölümüne girelim. Bu bölümde, “auto-reboot” kutucuğu işaretli ise işareti kaldıralım ve sağ taraftaki [AP] kutucuğuna tıklayalım. Açılan sekmeden daha önceden indirmiş olduğumuz .tar uzantılı TWRP dosyasını seçelim.

Samsung TWRP

Samsung TWRP

Tüm bunları yaptıktan sonra, Start butonuna tıklayalım ve işlemin bitmesini bekleyelim. Programın üst kısmındaki yeşil kutucukta PASS ibaresini gördükten sonra cihazımızın bilgisayar ile olan bağlantısını keselim.

*Buraya dikkat!* Bağlantıyı kestikten sonra izleyeceğimiz tuş kombinasyonu oldukça önemli. İşlem bittikten sonra Ses Kısma + Güç  + Home tuşuna basılı tutalım. Ekran kapandıktan sonra ise, Ses Kısma tuşunda olan parmağımızı Ses Açma tuşuna kaydıralım. (Ekran kapandıktan sonra Ses Açma + Güç + Home tuşuna basılı tutmamız gerekiyor.)

Samsung Galaxy yazısını görsek bile ellerimizi tuşlardan çekmeyelim. Ta ki TWRP ekranı geldiğinde, tuşları özgürlüğe kavuşturabiliriz; Lakin işimiz daha bitmedi. TWRP ekranı geldiğinde karşımızda Unmodified System Partition başlıklı bir sayfa göreceksiniz. Bundan sonrasını da lütfen dikkatle takip edin.

Bu ekranı gördükten sonra, alt taraftaki çubuğu soldan sağa kaydıralım. Daha sonra TWRP ekranı açık bir şekilde cihazımızı bilgisayara bağlayalım. Bu aşamadan sonra, cihazımızı ROOT’layacağız; lakin öncesinde yapmamız gereken birkaç şey daha var. TWRP ekranına geldikten sonra Wipe seçeneğine gelelim ve sağdaki Format Data butonuna tıklayalım. Burada karşımıza çıkan ekrana “yes” yazarak onay verelim ve işlem bitince sanal tuşlar aracılığı ile TWRP ekranına dönelim.

Sağ alt taraftaki Reboot butonuna tıklayalım ve karşımıza çıkan ekranda Recovery ibaresini seçelim. Ardından karşımıza çıkan kısımda, kutucukların üzerindeki tikleri kaldıralım ve “Do Not Install” seçeneğini seçelim. Bu cihazımızı tekrar TWRP ekranına getirecektir.

Samsung Cihazlarına Nasıl ROOT Atılır?

İlk olarak bilgisayarımızdan Magisk Manager‘in zip dosyasını indirelim. (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.) Magisk’in zip dosyasını indirdikten sonra dosyayı cihazımızın ana dizinine atalım. (Dosyanın nerede olduğu önemli değil; ancak ana dizinde olması işlem sırasında bizlere kolaylık sağlayacak.)

Dosyayı cihazımıza attıktan sonra TWRP ekranın gelelim. Bu ekranda Install (Yükle) kısmına girelim ve indirdiğimiz Zip dosyasını seçelim. Dosyayı seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda, alt taraftaki çubuğu sağdan sola kaydıralım ve işlemin bitmesini bekleyelim. İşlem bittikten sonra tekrar TWRP ekranına gelelim ve Reboot>System seçeneğini seçerek cihazımızı yeniden başlatalım.

Cihazımız açıldıktan sonra buraya tıklayarak Magisk Manager‘i cihazımıza kuralım (.apk). Bu işlemi de yaptıktan sonra cihazımız ROOT‘lanmış oluyor.

İşte bu kadar… Bir çırpıda Samsung cihazınıza hem TWRP kurmuş, hemde ROOT atmış oldunuz…

Bot: Bu işlem sonrasında telefonunuz garanti dışı kalabilir. Lütfen üretici ile bunu görüşün…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.