Ana sayfa » Mobil » Huawei akıllı saatleri için HMS zorunluluğu geliyor!

Huawei akıllı saatleri için HMS zorunluluğu geliyor!

Huawei akıllı saatleri için HMS zorunluluğu geliyor!

Huawei akıllı saatleri için Huawei Mobile Servisleri kullanımının zorunlu hale getirileceği söyleniyor. Huawei’nin bu sayede elini güçlendirecek.

Huawei ile Google’ın arası geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump yüzünden açılmıştı. Çinli firmalara ekonomik baskı uygulayan Donald Trump bu doğrultuda Huawei’nin Google Servisleri’ni kullanmasını engellemişti. Sonrasında ise ABD’li firmaların Huawei’nin altyapısını kullanmasından vazgeçmesi için zorlayan Trump, Huawei’nin yeni çözüm geliştirmesine neden olmuştu. Huawei Mobile Servisleri olarak hayatımıza giriş yapan Google alternatifi bu servis, kısa süre içerisinde büyümeye başladı. Şimdi ise Huawei akıllı saatleri için HMS zorunluluğunun geleceği iddia edilmeye başlandı.

Huawei’nin bu uygulaması sadece kendi telefonlarını kapsamıyor. Huawei’nin akıllı saatlerindeki sağlık özelliklerini kullanabilmeniz Huawei’nin Sağlık uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Ancak bu uygulamayı diğer Android telefonlarında kullanabilmeniz hatta giriş yapabilmeniz için telefonunuza Huawei Mobile Servisleri’ni yüklemeniz gerekiyor.

Yani Samsung telefon ile Huawei’nin yeni akıllı saatlerini kullanabilmek için Google Servisleri’nin üzerine bir de Huawei Mobile Servisleri‘ni yüklemeniz gerekiyor. Bu da ekstra pil gücü ve veri tüketimi anlamına geliyor. Huawei’yi buna zorlayan Google, teknolojinin verimli bir şekilde kullanıcılara iletilmesinin önüne büyük bir taş koydu diyebiliriz.

Huawei akıllı saatleri

Huawei ile Google arasındaki bu gerginliğin bitmeyeceği aşikar. Bu yüzden artık Huawei kendi yoluna kendi servisleri ile devam ediyor. Bakalım bu iki firma arasındaki gerginlik kullanıcılara uzun vadede nasıl yansıyacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.