Ana sayfa » Mobil » 108 Megapikseli unutun! 192 Megapiksel kameralı telefonlar geliyor!

108 Megapikseli unutun! 192 Megapiksel kameralı telefonlar geliyor!

108 Megapikseli unutun! 192 Megapiksel kameralı telefonlar geliyor!

2020 yılının furyası olan 108 Megapiksel kameralı telefonlar çabuk unutulacak gibi görünüyor. Önümüzdeki ay 192 Megapiksel kameralı telefonlar gelebilir!

Akıllı telefonların kameralı son yıllarda fark edeceğiniz gibi evrim geçirmişti. Bu süreçte firmalar (Apple hariç) iki hatta üç kamera ile yetinmemiş beşli kamera kurulumlarına geçiş yapmıştı. Telefona kamera eklemek artık bir süreden sonra yersiz olduğu için firmalar da çözünürlüğe odaklanmaya başladı. Xiaomi Mi 10 Pro ve Galaxy S20 Ultra ile başlayan bu furyanın kısa süreceği bugün gelen sızıntı ile ortaya çıktı. Digital Chat Sation isimli Weibo kullanıcısı 192 Megapiksel çözünürlüğünde kameraların çok yakında geleceğini açıkladı.

Önümüzdeki ay tanıtılacak olan orta segment telefonlarda SM7250 kod numaralı Snapdragon 765 5G yonga setlerinin kullanılacağı ve bu yonga setinin 192 Megapiksel çözünürlüğünedeki lensleri destekleyeceği söyleniyor. Snapdragon 765’in bu çözünürlüğü desteklediği zaten biliniyordu. Ancak bu konu hakkında henüz Samsung veya diğer lens üreticilerinin bir çalışması bulunmuyordu.

Yine Samsung ISOCELL teknolojisi ile üretilen lenslerin bu çözünürlüğe destekleyecek olan model olacağı düşünülüyor. COVID-19’a rağmen Çinli firmaların hız kesmeden yeni telefonlarını tanıttığına çoğu kez şahit olduk. Bu yüzden 192 MP çözünürlükte telefon gelirse yine Çinli firmalardan geleceğini söyleyebiliriz.

192 Megapiksel

Son olarak yapılan testlerde 108 Megapiksellik kameraların 12 Megapiksele göre daha kötü bir performans sergilediğini belirtelim. Özellikle beyaz dengesi ve netlik konusunda 12 Megapiksel çözünürlüklü lensler daha iyi sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.