Ana sayfa » Apple » Apple Siri’yi geliştirmek için Voysis firmasını satın aldı!

Apple Siri’yi geliştirmek için Voysis firmasını satın aldı!

Apple Siri’yi geliştirmek için Voysis firmasını satın aldı!

Apple, sesli asistanı Siri’nin yapay zeka bölümünü geliştirmek için Voysis firmasını satın aldığını duyurdu. iOS 14’e kadar Siri gelişecek gibi görünüyor.

iPhone 4s ile birlikte sesli asistan furyasını Siri başlatan Apple, en büyük rakibi Google Asistan‘ın karşısında son dönemde geride kalmıştı. Google’ın yapay zeka özelliklerini ve kullanıcılarından topladığı verileri işlemesi ile Google Asistan, şu an için Siri’den daha efektif bir şekilde kullanılabiliyor. Cupertinolu teknoloji devi Apple, bu durumu tersine çevirmek için bugün Voysis firmasını satın aldığını açıkladı. Peki, Voysis, Apple’ın Siri’sini geliştirmede ne gibi rol üstlenecek?

Apple’ın bünyesine kattığı bu firma, dijital ses asistanlarının doğal dili daha iyi anlamaları için bir teknoloji sunuyor. Şirket, çevrimiçi alışveriş uygulamalarında ses asistanını geliştirmek için uzun dönem çalışmıştı. Bu çalışmalar ile kullanıcıların söylediklerini daha iyi anlama becelerilerine kavuştu.

Bünyesinde yapay zeka (AI) araçlarını da barındıran bu teknoloji; kullanıcı deneyimini daha kolay, daha hızlı ve daha sezgisel hale getirmeye odaklanıyor. Apple da bu firmanın tüm algoritmasını, ve tüm araştırmalarını direkt olarak Siri’ye entegre etmeye çalışacak.

Voysis

Voysis‘in geliştirmiş olduğu teknoloji bu yetilerinin yanı sıra daha hızlı arama yapma imkanı da sunuyor. Örneğin TV’ye ihtiyacım var dediğinizde karşınıza çıkan sonuçlar rakiplerine göre 3 kat daha hızlı gösteriliyor. Google’ın DeepMind’ı tarafından geliştirilen AI tabanlı Wavenets’i kullanan bu teknoloji, şu sıralar veri kullanımını 25 MB’a kadar indirmek için uğraşıyor. İnternet bağlantısı olmadan da çalışır hale getirilmeye çalışılan bu platformun Apple’ın elinde neye evrileceği ise henüz bilinmiyor.

Son olarak Apple’ın geçtiğimiz 5 yıl içerisinde yapay zeka ve sesli asistan için; Xnor.ai, Turi, VocalIQ, Perceptio ve Emotient gibi firmaları da satın aldığını belirtelim. WWDC 20’de tanıtılacak olan iOS 14 sürümünde bu firmaların teknolojileri ile Siri’nin güçlendirleceğini düşünüyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.