Ana sayfa » Mobil » ROOT nedir? Android cihazımıza nasıl ROOT atılır? (Magisk)

ROOT nedir? Android cihazımıza nasıl ROOT atılır? (Magisk)

ROOT nedir? Android cihazımıza nasıl ROOT atılır? (Magisk)

Android cihazınızı daha fazla özelleştirmek, hatta yeni yetekenekler kazandırmak ister misiniz? O halde cihazınızı ROOT’lamak, ilk yapacağınız şey olmalı!

Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android, kullanıcılarına diğer işletim sistemlerine nazaran daha esnek bir yapı sunuyor. Bu sayede Android kullanıcıları, kendi cihazları üzerinde çeşitli düzenlemeler, güncellemeler ve ayarlamalar yaparak hem görsellik anlamında hemde performans anlamında daha iyi bir deneyim yaşıyorlar. Biz de bu yazımızda, bu düzenlemeleri yapmanız için gerekli olan en temel unsuru; ROOT ‘u sizlere anlatacak, nasıl kurulacağından bahsedeceğiz. Unutmadan hatırlatalım, bu işlemler cihazınızda kalıcı hasarlar oluşturabilir. TeknoBurada.Net ailesi olarak, yapacağınız işlemler sonucunda oluşabilecek problemlerden sorumlu değiliz. Yaptığınız her işlem, şahsınız sorumluluğundadır…

ROOT Nedir?

ROOT, kısaca Android işletim sistemli telefonlar, tabletler ve diğer teknolojik ürünler üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmanıza olanak sağlayan bir işlemdir. ROOT sayesinde cihazınızın sistem dosyalarına erişebilir, bunları silebilir, yeni sistem dosyaları oluşturabilir veya bunları sizin yerinize yapabilecek uygulamalara onay verebilirsiniz. Ha unutmadan, cihazınızı Magisk aracılığı ile yeni eklentiler ekleyerek daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Veya YouTube Vanced kurarak YouTube’u arka planda çalıştırabilirsiniz. (Bu sadece bir örnek, daha neler yapabileceğinizi az çok tahmin etmeniz için…)

ROOT’un Zararları

ROOT, birçok yeniliği cihazlarımıza getiriyor; ancak kötü bir yanı yok mu bu işlemin? Elbette var. Hele ki yanlış bir işlem yaparsanız cihazınıza geri dönüşü olmayacak zararlar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı bankacılık uygulamaları tarafından sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunu da Magisk uygulamasında ki Hide Apps bölümünden çözebileceğinizi unutmayın. Sadece takıntılı olan varsa küçük bir bilgilendirme yapmak istedik.

Android’e Nasıl ROOT Atılır?

Android cihazlarımıza ROOT atmak için birçok yöntem bulunuyor; ancak biz en kesin ve kolay yöntemi sizler ile paylaşacağız. Android cihazımıza ROOT atmak için, cihazımızın daha öncesinden Bootloader kilidi açmanız, ardından da TWRP’yi kurmuş olmanız gerekmektedir. Xiaomi cihazlarında bu işlemi nasıl yapacağınızı daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. O yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Diğer markaların kullanıcıları ise çeşitli araştırmalar sonucunda bu işlemi gerçekleştirebilir.

Şimdi, Bootloader kilidimizi açtığımızı ve TWRP‘mizi kurduğumuzu varsayarak ROOT’un nasıl kurulacağını anlatmaya geçelim. İlk olarak isterseniz bilgisayardan, isterseniz de telefonunuzdan Magisk Manager‘in zip dosyasını buraya tıklayarak indiriyoruz. İndirdikten sonra dosyayı cihazımızın ana dizinine atıyoruz (Dosyanın nerede olduğu önemli değil; ancak ana dizinde olması işlem sırasında bizlere kolaylık sağlayacak.)

Dosyayı attıktan sonra Ses Açma ve Güç tuşuna aynı anda basılı tutup TWRP ekranın geliyoruz. Bu ekranda Install (Yükle) kısmına giriyoruz ve indirdiğimiz Zip dosyasını seçiyoruz. Dosyayı seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda, alt taraftaki çubuğu sağdan sola kaydırıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.

İşlem bittikten sonra tekrar TWRP ekranına geliyoruz ve Reboot>System seçeneğinden cihazımızı yeniden başlatıyoruz. (Eğer cihazınız açılmaz ise, TWRP ekranına girip dosyalarınızı yedekleyin ve Wipe kısmından cihazınızı sıfırlayın.)

Cihazınız açıldıktan sonra buraya tıklayarak Magisk Manager‘i cihazımıza indirip kuruyoruz (.apk). Bu işlemi de yaptıktan sonra cihazımız ROOT‘lanmış oluyor.

Magisk Manager (ROOT) Nasıl Kullanılır?

Tüm işlemleri yaptıktan sonra Magisk Manager uygulamasına giriyoruz. Uygulamanın sol tarafında ki menü tuşuna basıp İndir bölümüne giriyoruz. Bu kısımda, cihazımıza kurmak istediğimiz modülleri bulup kuruyoruz. Kurulum sonunda ise cihazımızı yeniden başlatarak modülü aktif ediyoruz.

Android ROOT

Android ROOT

Eğer modülü Magisk uygulamasından değil de, internet üzerinden indirmiş iseniz, menü kısmından Modüller bölümüne girin. Alt taraftaki “+” ikonuna basın ve indirdiğiniz modülü cihazınıza kurun.

Eğer bankacılık uygulamaları gibi ROOT desteği vermeyen uygulamalar kullanıyorsanız Magisk ekranında Hide Apps bölümüne girin ve uyarı veren uygulamayı seçin. Bu işlem, ROOT‘u seçtiğiniz uygulamadan gizleyeceği için hiçbir sorun yaşamadan bu uygulamaları kullanabileceksiniz.

Unutmayın, ROM ve Root işleri adamı vezir de eder, rezil de…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.