Mobil Uygulamalar Nisan 4, 2020 19:00

Zoom nedir? Nasıl kullanılır? Görüntülü görüşme uygulamları arasında en iyisi Zoom mu?

Zoom nedir? Nasıl kullanılır? Görüntülü görüşme uygulamları arasında en iyisi Zoom mu?

Görüntülü görüşme uygulamaları arasında yıldızı parlayan Zoom uygulamasını nasıl kullanabileceğinizi ve neler sunduğunu anlatıyoruz.

Corona virüsü salgını yüzünden yüzbinlerce kişi evinde kişisel karantina uygulamasına geçmiş durumda. Ancak bu durum bir tatil olarak anlaşılmamalı. Firmalar uzaktan da olsa faaliyetlerini devam ettirmek için teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya başladı bile. Uzaktan yürütülen toplantılar ve işler ile görüntülü görüşme uygulamaları bir anda yükselişe geçti. Google Duo, WhatsApp, Viber, Skype ve FaceTime gibi uygulamalar arasında yıldızı en çok parlayanı ise Zoom Cloud Meeting uygulaması oldu. Peki, bu uygulamanın bu kadar çok indirilmesine sebep olan şey ne? Zoom diğer uygulamalardan farklı neler sunuyor?

Zoom nasıl kullanılır?

Zoom Cloud Meeting özünde bir görüntülü görüşme uygulaması. Ancak bu uygulama diğer uygulamalara göre gecikme sürelerini minimuma indirerek akıcı bir deneyim sunuyor. Toplantılar esnasında tüm platformlarda ekran paylaşımı özelliği ile slayt gösterilerini görüşmedeki herkese sunma fırsatı sunan bu uygulama, veri transferi konusunda da farkını ortaya koyuyor.

Zoom

Şirket ile ilgili olan dökümanlar uygulama üzerinden toplantıya katılanalar ile paylaşılabiliyor. Kameranızın HD desteği varsa, görüntülü görüşmeleriniz HD kalitede ve kristal ses kalitesinde gerçekleştiriliyor.

Zoom

Zoom indir!

Windows, macOS, iOS ve Android platformlarının yanı sıra, Google Chrome ve Firefox tarayıcılarından da kullanılabilen bu uygulamaya ücretsiz olarak mail adresiniz ile kayıt olmanız gerekiyor. Eğer iş için profesyonel anlamda kullanacaksanız, aylık üyelik seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Kayıt işlemini ücretsiz olarak buradan gerçekleştirebilirsiniz. Zoom’a mail adresinizin yanı sıra Google veya Facebook hesabınız ile giriş yapabilirsiniz.

Uygulamayı Windows ve macOS için buradan, iOS için buradan ve Android için ise buradan indirebilirsiniz. Zoom’u indirdikten sonra hesabınız ile giriş yapabilirsiniz. Görüntülü görüşme yapabilmek için ise Zoom’u kullanan kişilerin mail adreslerini eklemeniz gerekiyor. Daha sonra dilerseniz bireysel görüşmeler yapabilir dilerseniz de toplantılara katılabilirsiniz.

Zoom

Ne kadar güvenli?

Ancak! Zoom’un son dönemde gizlilik açısından pek iyi bir itibar bırakmadığını belirtelim. Zoom’un ilk vakası iOS platformundaki Facebook SDK’sı yüzünden verileri Facebook ile paylaşması oldu. Bu hata için özür dilendi ve SDK güncelleme ile uygulamadan kaldırıldı.

İkinci vakası ise görüntülü görüşmelerde E2E yani uçtan uca şifreleme kullandığı söylenen ve bunu basa basa görüşmeler sırasında vurgulayan uygulamanın, görüşmeleri ve mesajları AES ile şifrelediği itiraf edilmişti. Son olarak ise Zoom’un kullanıcı verilerini üçüncü parti firmalar paylaştığı iddia edildi. Bu iddiaların güvenlik araştırması firmaları tarafından gelmesi de olayın ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.