Ana sayfa » Mobil » Play Store ve App Store voleyi corona virüsü ile vurdu!

Play Store ve App Store voleyi corona virüsü ile vurdu!

Play Store ve App Store voleyi corona virüsü ile vurdu!

Google Play Store ve App Store, 2020’nin ilk çeyreğinde elde ettiği gelir ile dudak uçuklattı. Corona virüsü devlere yarıyor!

Dünya çapında 1.000.000‘dan fazla kişiye bulaşan corona virüsü salgınından dolayı herkese eve kapanmış durumda. Evde vakit geçmesi için insanların büyük bir bölümü mobil cihazlarla daha fazla haşır neşir olmaya başladı. Bu ilginin artması Play Store ve App Store mağazalarında yapılan harcamalarda rekorun kırılmasını sağladı.

Analiz platformu App Annie tarafından yayınlanan en son veriler; uygulamalara yapılan harcamaların 2020’nin ilk çeyreğinde yeni bir rekora imza attığını ve dünya çapındaki tüketicilerin App Store ve Play Store’da 23.4 milyar dolardan fazla harcama yaptığını gösteriyor.

Rapora daha detaylı bakacak olursak; kullanıcılar App Store’da 15 milyar dolar harcama yaparken, Play Store‘da sadece 8.4 milyar dolarlık harcama gerçekleştirmişler. Her iki mağazadadan da yapılan harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre; yüzde 5‘lik artış gerçekleştirmiş.

Buna ek olarak, 2020’nin ilk çeyreği boyunca dünya genelinde tüketicilerin uygulama ve oyunlara harcadığı ortalama haftalık süre bir önceki yıla göre ise yüzde 20 artmış durumda.

Play Store

Bu artışların direkt olarak insanların bireysel karantina uygulamasından kaynaklanıyor. Salgın böyle giderse tüketimin de artacağı ancak bir noktadan sonra ekonomik krizler patlak vereceği için harcamalarda hızlı bir düşüşün yaşanacağını düşünüyoruz.

Son olarak raporda tüketicilerin en çok TikTok ve Netflix gibi eğlence ve WhatsApp gibi görüşme yapabilme uygulamalarına daha fazla ilgi gösterdiğinin yer aldığını belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.