Mobil Mart 31, 2020 20:30

Herkesi bitirdin Korona!! Şimdi de TSMC 3nm üretimlerine ara veriyor.

Koronavirüs herkesi vurduğu gibi TSMC'yi de vurdu. Tayvanlı üretici bugünden itibaren 3nm üretimlerine 4 ay ara vereceğini açıkladı.
Herkesi bitirdin Korona!! Şimdi de TSMC 3nm üretimlerine ara veriyor.

Tayvanlı üretici TSMC, işlemci üretimlerinde oldukça büyük işler başarıyor. Şirket bu yıl üreteceği  3nm işlemcisi için yaklaşık  yaklaşık 50 milyar ABD doları kadar yatırım yaptı.  Deneme üretimi  de ilk olarak Haziran ayı için planlanmıştı, ancak Koronavirüs salgınından dolayı  Ağustos ayının sonuna ertelendi.

TSMC,  3nm sürecinin planını ortaya çıkarmak için Nisan ayında teknik bir forum toplantısı düzenledi. Fakat koronavirüsün etkisi nedeniyle bu süreç şimdilik Ağustos ayına ertelendi.  Bununla da bitmiyor.  3 nm işlem için deneme üretim planı da ertelenebilir. Çünkü, salgın yarı iletken ekipman ve montajcılara da  yayıldığı için zamanında tamamlanamadı. Buna istinaden, TSMC‘nin Nanke 18 tesisinin 3nm üretim hattının da faaliyetleri bir süre durdurulacak. Ekipman ilk olarak Ekim ayında kuruldu ancak korona’dan dolayı 2021‘in başına ertelenecek.

Şirket bu yıl oldukça zorluk çekecek gibi duruyor. Çünkü ikinci çeyreğe kadar 5nm üretimine başlaması gerekiyor. Yani Apple‘ın A14 işlemcisinin ve Huawei‘nin Kirin 1020 işlemcisinin seri üretimi için Haziran ayına kadar başlanması gerekiyor. Fakat talep azaldı. Çünkü  Apple işlemcisinin seri üretim ve teslimatını üç ay geciktireceğini söyledi. Kuşkusuz, bu TSMC‘nin üç aylık işletme performansını etkileyecektir.

Bildiğiniz üzere Çin Koronavirüsü yenmeyi başardı. Bakalım diğer ülkelerde gerekli tedbirleri sağladıktan sonra virüsü yenebilecek mi? Piyasa düzelecek mi bekleyip görelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.