Ana sayfa » Mobil » Bir çınarın hikayesi; Nokia nasıl yükseldi? Nasıl battı?

Bir çınarın hikayesi; Nokia nasıl yükseldi? Nasıl battı?

Bir çınarın hikayesi; Nokia nasıl yükseldi? Nasıl battı?

Bir zamanların en büyüğü, en sevileni ve en gelişmişi olan Nokia nasıl battı? Nasıl toparlanıyor? Neler yapmalıydı? Gelin birlikte değerlendirelim…

Bir zamanların efsanesi, hepimizin az çok kullandığı; lakin son yıllarda yanlış politikaların kurbanı olan Nokia, HMD Global’in çabası sayesinde uzun bir aradan sonra ilk kez kâra geçti. Kökleri yüzyıllar öncesine; 1865‘lere kadar dayanan şirket, 15 sene öncesine kadar hemen hemen herkesin elindeki telefonları üretiyordu. Ancak işler bazen yolunda gitmiyor. Nokia’da öyle olmuş olacak ki, oldukça popüler ve sevilen bir marka iken ortaya çıkan Android ve iOS‘a yanlış politikaları sebebiyle boyun eğmek zorunda kaldı. Tabi bu kadar kısa bir şekilde kestirip atmak çok doğru olmaz diye düşündük ve “Nokia nasıl battı abi ya?” sorusuna cevap vermek istedik…

Nokia Nasıl Geldi? Nasıl Gitti?

2000’li yılların başında, gerek benzersiz tasarımları gerekse kullanıcılara hitap edecek özellikleri bulunması sebebiyle en büyük rakipleri Samsung, Motorola, Sony Erricson gibi markaları piyasadan silen Nokia, yeni modellerini bir bir piyasaya sürüyordu. Nitekim 250 milyon adet satan Nokia 1100, 2003 yılında piyasaya sürülmüştü. Birçoğumuz fazlasıyla meşhur “yılan” oyununu oynatmıştır. Bu gidişat ta ki 2007 yılına, Apple‘ın iOS‘u tanıtarak telefon piyasasına yeni bir boyut kazandırmasına kadar devam etti. Bu dönemde, Apple’a karşı Microsoft ile anlaşma sağlayan Nokia, 2008‘de ortaya çıkan Android‘e rakip olmak istese de bunu başaramadı.

Android ortaya çıktıktan sonra, bir süre daha Symbian işletim sistemi ile devam eden Nokia, rakiplerinden geri kalmamak adına Microsoft ile işletim sistemi için el sıkıştı ve Windows Phone dönemi Nokia cihazları için resmen başlamış oldu. Gerek hız gerekse görsellik açısından, belkide iOS ve Android’den daha iyi olan Windosw Phone’ların, oldukça büyük bir eksiği bulunması Nokia’yı her zamankinden daha da zor bir duruma soktu; uygulama eksikliği! Bu öyle bir durumdu ki; Instagram, Windows Phone işletim sisteminde hep Beta olarak kaldı.

Nitekim iOS ve Android‘de olan birçok uygulama, Windows Phone‘nun uygulama mağazasında bulunmuyordu. Yıllar içerisinde bu soruna net bir çözüm üretmeyen ve pazarda git gide yok olmaya başlayan Nokia, 2013 yılında sadece 7.2 milyar dolara Microsoft‘a satıldı. Bu süre zarfında çeşitli modeller ile kullanıcıların beğenisini kazanmaya çalışan Microsoft Nokia, bir türlü tutulmuyor, Android‘li Samsung vs iOS’lu Apple‘a yetişemiyordu.

“Yanlış hiçbir şey yapmadık ancak her nasılsa kaybettik.”

Bu gidişatın sonunda, gözyaşları eşliğinde “Yanlış hiçbir şey yapmadık ancak her nasılsa kaybettik.” açıklaması yapan Nokia CEO’su Stephen Elop, belki bir açıdan haklıydı. Ancak unutulmamalıydı ki; sadece yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyduk. Ve evet, Nokia yapması gerekenleri yapmamıştı…

2016 yılına geldiğimizde, işleri bir türlü yoluna sokamayan şirket Lumia serisininde tutmaması ile birlikte Finlandiya merkezli HMD Global’e satın alma opsiyonu ile birlikte kiralandı. Bu sayede 2007’de başlayan Microsoft-Nokia ortaklığı; 20 yıl sonra, 2017 yılından itibaren derin bir araya girmiş oldu.

Bu tarihten itibaren yavaş yavaş Android işletim sistemine geçmeye başlayan Nokia, HMD Global ile birlikte 2017 yılında Android 7 tabanlı Nokia 6‘yı piyasaya sürdü. Snapdragon 430 yonga seti, 4GB RAM ve 64GB dahili depolama gibi fena sayılmayacak bir donanımı 245 dolara sunan Nokia, bu cihazın ardından Nokia 5 serisi ile karşımıza çıktı.

Yaklaşık 3 yıldır Android işletim sistemli akıllı telefonlar üreten Nokia, eski günlerine özlemle bakarken, cihaz çeşitliliğine de her geçen gün arttırıyor. Aynı zamanda uzun bir süre sonra ilk kez kâra geçen Nokia, 2019’un son çeyreğinde çok önemli bir başarı elde etti.

İşte böyle… Nokia gibi büyük bir çınar, Microsfot’un eski CEO’su Steve Ballmer ve Nokia’nın eski CEO’su Stephen Elop‘un yanlış hamleleri ile tabiri caizse çöktü, bitti. Kim bilir, belki bu iki adamın hatalarını, başka iki adam düzeltir ve Nokia’yı tekrar bizlere sunar; Eskisi gibi…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.