Mobil Mart 31, 2020 21:30

Ah Koronavirüs, Ah! Teknoloji Şirketleri Darboğazda…

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19, bütün sektörleri olduğu gibi teknoloji sektörünü de vurdu. Borsada şirketlerin değeri çakıldıkça ürün tedariğinde de sorunlar başladı. Ancak öte yandan bazı konularda da fayda sağladı...
Ah Koronavirüs, Ah! Teknoloji Şirketleri Darboğazda…

Koronavirüs, bütün dünyada sosyo-ekonomik hayatı olumsuz yönde etkilerken, bundan en çok payını alan çok uluslu şirketler oldu. Borsada sürekli değer kaybeden şirketler, teknoloji fuarlarının da iptaliyle iyice darboğaza girdiler. Bu da tedarik zincirinde aksamalara neden oldu. Koronavirüs teknoloji firmalarının hem üretim, hem satış oranını büyük ölçüde düşürdü.

Ancak öte yandan bu durum enerji kaynaklarının az kullanımı ve hava kirliliğinin azalmasını da sağlamış oldu. İçinde bulunduğumuz dönemde, toplantılar yapmak için video konferans kullanımı dünya çapında katlanarak arttı. Dünya çapında yüz binlerce insanın evlerinden sanal toplantılar düzenledi. Bazı fabrikaların geçici olarak kapanmasıyla birlikte bu durum Çin‘deki hava kirliliği seviyesinin %25 azalmasına katkıda bulundu. Bir ticaret anlaşmasını kapatmak için her hafta uçakla gezegenin diğer ucuna seyahat etmenin gerekli olmadığı görüldü.

Teknoloji endustrisi

Teknoloji endustrisi

Sağlık için bütün ülkelerde alınan önlemler, akıllı telefon satışlarını da olumsuz yönde etkiledi. Bazı analistler %30 düşüş beklese de, satışlar yılın ilk çeyreğinde % 50’ye kadar düşebilir. Bu arada TrendForce‘un tahminleri, düşüşler konusunda otomotiv sektöründe% 8,1 ile akıllı saatlerde% 16 arasında olacak. Raporlarında video oyun konsolları (% 10.1), dizüstü bilgisayarlar (% 12.3), televizyonlar (% 4.5) veya akıllı hoparlörler (% 12.1) gibi diğer kategoriler yer alıyor.

iPad Pro

TrendForce  ayrıca yarı iletken piller, DRAM ve Nand Flash bellek sektörlerindeki olası üretim düşüşlerinden şüpheleniyor. Bilgisayar pazarında, Canalys gibi şirketler PC sevkiyatlarının 2020’de en az % 3,4 azalacağını tahmin ediyorlar. En kötü senaryoda, düşüş %9 kadar olabilir.

Ümit ediyoruz ki, koronavirüs teknoloji endüstrisi ve diğer alanları daha fazla etkilemez ve bütün dünyada hayat normal akışına döner.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.