Güncel Teknoloji Haberleri Mart 29, 2020 14:00

Koronavirüs testi için önemli adım! Sadece 5 dakikada sonuç

Koronavirüs testi hayatımızın en önemli kriterlerinden birisi haline geldi. Rusya'dan gelen iki güzel haber ile artık daha fazla umudumuz var...
Koronavirüs testi için önemli adım! Sadece 5 dakikada sonuç

Tüm dünya büyük bir testten geçiyor. Görünen o ki; bu testten sınıfta kalıyoruz. Zira her gün hem bulaşan kişi sayısı hem de ölen hasta sayısı sürekli olarak artıyor. Bu lanet virüs ile mücadele için yeterli önlemler alınıyor mu? Bu halen tartışılırken asıl önemli olanın sosyal mesafe olduğu yetkililer tarafında sürekli olarak dile getiriliyor. Bir diğer konu ise Koronavirüs testi sayısının yetersizliği.

Test yapmak halen oldukça güç ve tekrarlanabilirlik tarafında da halen sorunlar var. Rusya’dan gelen iki haber bizleri oldukça sevindirdi. İlk haber Rusya’nın bu virüs için ilaç geliştirme noktasında sona geldiğini söylüyordu. İkinci konu ise testin sadece 5 dakikaya düşme süresi oldu. Geliştirilen yeni ürün ile büyük laboratuvarlara ihtiyaç duymadan ufak bir örnek ile testin süresi inanılmaz bir şekilde kısalıyor.

Yapılan test 5 dakika içinde numunede COVID-19 virüsü olup olmadığını söylüyor. 13 Dakika içinde de numune içinde virüs aktivitesi olduğunu doğruluyor. Bu yapılan test sisteminin kısa süre içinde tüm dünyaya dağıtılması öngörülüyor. Amerika bu cihazdan 50.000 adet sipariş vermiş bile.

Yayınlanan videoda sistemin nasıl çalıştığı da net bir şekilde anlatılıyor. Bu virüsün bulaşmasını önlemek test sayısı ile doğru orantılı bir şekilde artacak ya da azalacak. İlacı bulan devlet ya da şirket dünyanın kurtarıcısı olacak…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.