İnternet Mart 26, 2020 9:00

Google Chrome 81’den 83’e güncellenecek!

Google Chrome 81’den 83’e güncellenecek!

Google’ın internet tarayıcısı Google Chrome, coronavirus yüzünden sürüm 81’den direkt olarak 83’e yükseltilecek. Peki, neden böyle bir karar alındı?

Google, normal şartlar altında geçtiğimiz haftalarda Chrome’un 81. sürümünü yayınlayacaktı. Ancak Google Chrome, dünya çapında bir salgına dönüşen coronavirus yüzünden sekteye uğramıştı. Google’ın çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirmesi güncellemelerin gecikmesine neden olmuştu. Google da bu süreçte güncellemeler ile yenilik eklemeyi askıya aldığını sadece kararlılık ve güvenlik üzerine yoğunlaşacağını açıklamıştı.

Oldukça isabetli bir karar alan teknoloji devinden bugün bir açıklama daha geldi. Google’ın Teknik Program Yönetimi Direktörü Jason Kersey, Chrome’un 82. sürümünün çıkmayacağını direkt olarak 83. sürüme güncelleneceğini açıkladı. Şu sıralar yeni güncelleme için tam olarak yoğunlaşamadıklarının altını çizen Jason Karsey, yeni güncellemenin ne zaman yayınlanacağı belirtmedi.

Tahminlerimize göre Chrome’un 83. sürümü Nisan sonu veya Mayıs başında yayınlanacak. Bu süreçte diğer firmalardan da büyük çaplı güncelleme beklememek doğru olacaktır. Çünkü Google‘ın yanı sıra Apple, Microsoft, Facebook ve Amazon gibi dev isimler çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirmiş durumda. Sistem her ne kadar iyi olursa olsun evden çalışıldığı için illaki aksamalar olacaktır.

Google Chrome

Dünya çapında 400.000’e yakın vakanın yaşanmasına neden olan COVID-19’un etkilerini yıl sonuna kadar hissedeceğimizi düşünüyorum. Salgın bitse bile firmaların toparlanma süreçlerinde biraz sancılı geçebilir. Umarız 2020’nin son çeyreğinde çıkması beklenen ve yenilikler ile gelecek olan güncellemelerde bir aksama yaşanmaz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.