08 Nisan 2020 Çarsamba
Ana sayfa » Mobil » Apple, iOS 13.4 güncellemesini nihayet yayınladı!!!
Apple, iOS 13.4 güncellemesini nihayet yayınladı!!!

Apple, iOS 13.4 güncellemesini nihayet yayınladı!!!

Apple, tüm uyumlu cihazları için merakla beklenen iOS 13.4 güncellemesini yayınladı. Peki bu güncellemenin getirdiği yenilikler neler? İşte cevabı.

Beklenen gün nihayet geldi. Apple bugün kullanıcılarının merakla beklediği iOS 13.4 güncellemesini iPad ve iPhone cihazları için kullanıcılarına sundu. Bu güncelleme, iOS 13‘ün dördüncü büyük güncellemesidir ve beraberinde de çok fazla değişiklik, iyileştirme, hata düzeltmesini getiriyor.

Eğer iOS sürümlü bir cihazınız var ise bu güncellemeyi kurmak hiçte zor olmayacaktır. Yapmanız gereken tek şey, Ayarlar, Genel ve Yazılım Güncelleme kısmına girmeniz olacak. Daha sonra sistem otomatik olarak bu güncellemeyi arayacak ve sizinde sadece indir ve yükle seçeneğine tıklamanız gerekecek.  Bu büyük güncelleme yaklaşık olarak 1GB‘lık bir boyuta sahip ve normal güncellemelere kıyasla yüklenmesi biraz daha zaman alabilir. Ardından cihaz yeniden başlatıldıktan sonra yeni özelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Şimdi gelin iOS 13.4 ile gelen yeniliklere bir göz atalım:

İOS 13.4’teki yenilikler

Yeni iOS 13.4 güncellemesi ilginç geliştirmeler içeriyor. Ayrıca, en son iOS sürümünün teorik olarak önümüzdeki ay tanıtımının da yapılması beklenen iPhone 9 ile piyasaya sürülmesi bekleniyor.

iCloud Klasör paylaşma:  iOS 13.4 ile artık dosyalarda bulunan bir klasörü  iCloud aracılığıyla birkaç kişi ile paylaşabilirsiniz. İzinleri, diğer kişilerin yalnızca bu klasörlerdeki dosyaları görebilmeleri veya düzenleyebilmeleri için yönetebilirsiniz. Bunu yapmak içinde öncelikle dosyalar uygulamanıza gelip bir klasöre basıl tutmanız gerekir. Ardından  paylaş simgesinden kişi seçip hangi uygulama aracılığıyla gönderileceğini işaretleyip paylaşabilrsiniz.

TV Uygulaması: iOS ve iPadOS’ta bulunan TV uygulaması, diğer platformda bulamadığınız birçok dizi ve filmleri bulabileceğiniz bir uygulamadır. iOS 13.4 Tv uygulaması için bazı yeni ayarlar getirdi. Artık mobil veri ile indireceğiniz dizi ve filmler için sınırlamalar geldi. Yani bir içeriği mobil veri üzerinden indirirken kaliteyi yüksek ya da düşük olarak seçebileceksiniz.

Diğer yeni değişikliklikler

Postadaki yeni alt çubuk:  Şirket geçtiğimiz haftalarda posta uygulamasında bulunan  alt çubuğu zaten düzeltmişti. Ardından yeni güncellemeyle beraber cevap simgesini sola kaydırılarak bazı tasarımsal değişiklikler yaptı.

Yeni Memoji Çıkartma: iOS 13 ve iPadOS ile birlikte  Memoji çıkartmaları tüm artık tüm cihazlara geldi.

AliPay Cüzdan uygulaması için destek: Çin’deki nüfusun% 50’si tarafından kullanılan Alibaba tarafından geliştirilen dijital ödeme, yeni güncellemeyle tüm cihazlara eklendi

iPadOS 13.4 için gelen yeni özellikler

Klavye kısayolları: iPad’de Photos Fotoğraflar için sekmeler arasında gezinmek, albüm aramak ve albüm oluşturmak  tam ekran modunda, fotoğrafları silmek, fotoğrafları çoğaltmak ve Düzenleme moduna girmek için yeni klavye kısayolları eklendi.

Shazam artık Kısayollar uygulamasını destekleniyor.

PadOS’ta tuşları yeniden eşleme:  iPad’e bağlı bir klavyedeki tuşları yeniden eşlemek için yeni bir seçenek eklendi.

Gelişmiş fare ve hareket tuşu desteği: iPad artık başka fare ve klavyeler tarafından desteklenebilecek.