Mobil Mart 23, 2020 11:00

MediaTek’ten Akıllı Telefonlar İçin Kamera Hamlesi!

MediaTek, Helio işlemcilerinde iyileştirmeye giderek performansını yükseltirken, yeni çip serisi Dimensity ile yapay zekada büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor.
MediaTek’ten Akıllı Telefonlar İçin Kamera Hamlesi!

Geçen yıl Kasım ayında MediaTek kamera atılımı için Shenzhen konferansında yepyeni bir 5G yeni çip serisi olan Dimensity’yi resmen yayınlamıştı. Ayrıca, ilk entegre 5G SoC – Dimensity 1000 müjdesini de vermişti.

Dimensity 1000 7nm işlem teknolojisi kullanıyor. Yapısına gelince; 4 2,6 GHz A77 çekirdeği dahil olmak üzere 4 büyük çekirdek + 4 küçük çekirdek tasarımı kullanıyor. Önceki nesle kıyasla performans% 20 arttı. Küçük çekirdekler 2.0GHz A55 çekirdekleridir. Ayrıca 9 çekirdekli Mali G77 kullanıyor. Önceki nesil G76 ile karşılaştırıldığında, performans% 40 artırıldı. AnTuTu puanı 510.000’in üzerindedir.

Şimdi MediaTek, Dimensity 1000 AI kameranın tanıtımına odaklanıyor. Resmi bilgilere göre, önde gelen AI bağımsız işlemci APU3.0 + beş çekirdekli ISP mimarisini kullanıyor. Ayrıca, AI NR gürültü azaltma + HDR yüksek dinamik aralık, AI beyaz dengesi, AI deklanşör, AI alan derinliği ve diğer kamera işlevlerini getirmek için MediaTek’in özel ImagiQ teknolojisi ile birleştirilmiştir.

Dimensity 1000

Dimensity 1000

MediaTek kamera yapay zekasında APU’nun, resmin her karesi için gerçek zamanlı gürültü azaltma ve yüksek dinamik aralık telafisi gerçekleştirmek için, güçlü AI hesaplama gücü kullanabileceğini resmi olarak belirtti. Bu yüzden çekilen fotoğraf sadece daha parlak değil, aynı zamanda arka ışıktaki detaylar da daha net olacak. Sıradan kameralar yüksek pozlamalarda birçok resim detayını kaybeder. Çok çerçeveli kompozisyon ve HDR kullanımı ile Dimensity 1000 serisi, yüksek ışık ve arkadan aydınlatmalı sahnelerde bile ayrıntıları net bir şekilde gösterecek.

Üretici, fotoğrafların güzelliğinin büyük ölçüde renk tonuna bağlı olduğuna inanıyor. Beyaz dengesi ve renk tonlarının eğilimli olduğu sahnelerde, Dimensity 1000 Serisi, mevcut sahneyi doğru bir şekilde tanımlayabilen ve AI ile doğruluğu geri yükleyebilen renkli kart düzeyinde bir düzeltme işlevine sahiptir.

Video açısından, Dimensity 1000 serisi çok çerçeveli füzyon 4K HDR video işlevini destekler. Bu teknoloji, daha yüksek bir dinamik aralık elde etmek için farklı pozlar altında üç kare yakalar. Ardından, 60 fps’yi destekleyen bir 4K video oluşturmak için gerçek zamanlı akıllı görüntü füzyonu gerçekleştirir.

MediaTek kamera performansı için yaptığı hamle sayesinde artık profesyonel kameralara yakın bir kalite elde edileceğini söylemek yanlış olmaz. Merakla bekliyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.