Mobil Mart 20, 2020 14:31

Netflix ve Youtube Koronavirüs yüzünden çözünürlükleri düşürüyor! #evdekal

Belki inanmayacaksınız ama Netflix ve Youtube Koronavirüs yüzünden çözünürlükleri düşürme kararı aldı. Herkes evde kalıyor ve bunları izliyor...
Netflix ve Youtube Koronavirüs yüzünden çözünürlükleri düşürüyor! #evdekal

Koronavirüs Çin’deki yayılma hızından çok daha hızlı bir şekilde Avrupa ve Amerika’da yayılıyor. Bunun sebebi ise halen insanların olayı ciddiye almaması ve evlerinde kalmamaları. Evlerinde kalan insanlar ise online tarafa yoğunlaşmış durumda. Bunu zaten sitemize de giren kişi sayısındaki artıştan da görebiliyoruz. Bugün Netflix ve Youtube Koronavirüs sebebi ile yaşanan yoğunluğu göstererek çözünürlükleri kademeli olarak düşüreceğini belirtti.

Gelen bilgilere göre evde kalma sayısı arttıkça Google serverları bile bu izlenmelere yetişemiyor ve geniş bant aralıklarında sorunlar yaşanmaya başlıyor. Bundan dolayı da özellikle Avrupa’da çözünürlüklerin 480p seviyesine indirilmesine karar verildi. Bugün ülkemizde halen 1080p 50fps yaptığımız kayıtlar rahatlıkla izlenebiliyor ama ülkemizde de çözünürlüklerin düşeceğini öngörüyoruz.

Avrupa Komiseri Thierry Breton ile Sundar Pichai (Alphabet CEO’su) ve Susan Wojcicki (YouTube CEO’su) arasındaki görüşmeler sonrasında bu darboğazın çözümünün kesin yöntemleri henüz bilinmiyor. Ancak tüm videoların 480p olabileceğini ve açılışta standart olarak bu çözünürlüğe geçeceğini varsayıyoruz. Video başladıktan sonra manuel olarak daha yüksek çözünürlüklere geçme olasılığının olup olmayacağı ise henüz belirsiz bir durum.

Bu darboğaza sebep olan bir diğer durum ise evden online eğitimler oluyor. Koronavirüs ve İnternet bağlantısının birbiri ile böylesine bir korelasyon kurması zaten bekleniyordu ve bugün de bu durum ortaya çıktı. Umarız bu illetten dünya bir an önce kurtulur…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.