Mart 18, 2020 10:30

Google ve Facebook Koronavirüs için güçlerini birleştiriyor

Ortada dolaşan yalan yanlış bilgiler sonrasında Google ve Facebook Koronavirüs paylaşımlarının doğruluğu için adım atmaya karar verdiler...
Google ve Facebook Koronavirüs için güçlerini birleştiriyor

Dünyada yaşanan Koronavirüs salgını her geçen gün hızla artmaya devam ederken bilgi kirliliği de her geçen gün artıyor. WhatsApp gruplarından ve sosyal ağlardan gelen asılsız belgeler ile birlikte ölüm sayıları ve ölüm oranları ile ilgili da yanlış bilgiler tüm dünyada sosyal ağlar tarafından yayılıyor. Bu konuda Google ve Facebook Koronavirüs paylaşımları ile ilgili bir çalışma yapacaklarını insanların doğru bilgiye ulaşabilmelerini sağlayacaklarını duyurdu.

Google , Facebook, LinkedIn, Microsoft, Reddit ve Twitter, COVID-19 hakkındaki yanlış bilgileri azaltmak için birlikte çalıştıklarını açıkladı.

Peki bu nasıl yapılacak?

Tüm bu şirketleri kendi kullanıcılarına şu ana kadar resmi olarak doğrulanmış gerçek veriler hakkında doğru bilgilendirmek için kendi platformlarını ve kendi kendine çalışan algoritmaları kullanacak. Bununla ilgili Google kısa süre önce Discover hizmeti için kullanıcıların yanıltıcı veya sansasyonel haberleri bildirmelerine olanak tanıyan yeni bir güncelleme yayınladı.Bu oldukça önemliydi zira bugün yaşadığımız bu sorunun atlatılabilmesi için panik ve sansasyondan da uzak durmak gerekiyor.

Şu son günlerde gördüğümüz kadarıyla en yanlış ve korkutucu bilgiler de Twitter üzerinden yapılıyor. Evet, oldukça bilgilendirici paylaşımları da görüyoruz ama Twitter’ın üstüne düşen sanki diğer sosyal medyalardan daha fazlaymış gibi görünüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşın…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.