Ana sayfa » Mobil » Huawei patent konusunda rakiplerine fark attı!

Huawei patent konusunda rakiplerine fark attı!

Huawei patent konusunda rakiplerine fark attı!

Huawei’nin 2019 yılında almış olduğu patent sayısı açıklandı. Huawei patent konusunda en yakın rakibine 700 fark atmış durumda.

Firmalar bildiğiniz gibi her yıl birçok patent alıyor. Bu patentler çoğu zaman kullanılmasa da firmaların gelecekte işlerine yarayan bir koz haline dönüşüyor. Örneğin X firmasının aldığı patenti Y firması geliştirdiği zaman X firmasına ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bu süreçte patent davası genellikle Apple ile Samsung arasında geçiyordu. Ancak Çinli teknoloji devlerinin atakları ile savaşın seyri değişti. Bugün gelen bilgilere göre; Huawei patent konusunda ne kadar kararlı olduğunu 2019 yılında aldığı patentler ile kanıtlamış oldu.

Açıklanan verilere göre 2019 yılında; Avrupa Patent Ofisi’ne Huawei tam 3.524 adet patent başvurusunda bulunmuş. En yakın rakibi Samsung ise 2.858 başvuru gerçekleştirmiş. LG 2.817, United Technologies 2.813, Siemens 2.619 ve Qualcomm ise 1.668 adet patent başvurusunda bulunmuş.

Listede Apple’ın yer almaması oldukça ilginç. Muhtemelen Cupertinolu teknoloji devi Apple, patentler için anavatanı Amerika Birleşik Devletleri‘nde başvurularda bulundu. Yoksa bir dönemin inovasyon devi bu listede ilk 10’da yer alırdı demi ama?

 

Huawei Patent

Huawei’nin 2018 yılı sonu itibarıyla toplamda tam 87.805 patentin sahibi olduğu söyleniyor. 2015 yılından beri patent kovalayan Huawei’nin bu zamana kadar ise patentlerden 1.4 milyar dolar para kazandığı söyleniyor. Haberin başında da belirttiğimiz gibi patentler sadece teknoloji üretmek için değil başka firmalara satılmak için büyük bir kazanç kapısına dönüşüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.