Mobil Mart 11, 2020 16:00

Telefon ve bilgisayarlarınızı Koronavirüs salgınından korumanın yolları!!!

Çin'de ortaya çıkan  COVID-19 adı ile anılan Koronavirüs ülkemizde dahil olmak üzere neredeyse her ülkeye yayıldı. Peki bu salgından nasıl korunabiliriz? işte cevabı.
Telefon ve bilgisayarlarınızı Koronavirüs salgınından korumanın yolları!!!

Son zamanlarda Çin‘de ortaya çıkan ve tedavisi hala bulunamayan COVID-19 adı ile anılan Koronavirüs tüm dünyayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ülkemize de sıçrayan bu virüs Çin piyasası başta olmak üzere maddi manevi çoğu üreticiyi  zarara uğrattı. Bildiğiniz üzere bu virüsün henüz tedavisi yok, ancak temizlik ile korunabilirsiniz.

Günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar ve bilgisayarlar birer bakteri yatağıdır. Bizler kendi temizliğimize verdiğimiz önem kadar bir de bu teknoloji aletlerine özen göstermeliyiz. Şimdi gelin akıllı telefon ve bilgisayarlarınızı Koronavirüsten nasıl koruyacağınızın pratik yöntemlerine bir göz atalım;

1. Cihazlarınızı düzenli olarak temizleyin

Akıllı telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı ve diğer cihazları temizlemek için sabun, su veya en az % 60 alkol içeren el dezenfekte kullanın. Ancak bunu  uygulamadan önce, cihazınızın IP sertifikalı ve suya dayanıklı olduğundan emin olun. Değilse eğer, cihazın her köşesini temizlemek için mendil ya da gözlük bezlerini kullanabilirsiniz.

2. Arama yapmak için kulaklık kullanın

Arama yapmak için kulaklık kullanmak, virüsün telefonun ekranından yüzünüze aktarılma olasılığını bir nebze de olsa azaltacaktır. Ancak, kullandığınız kulaklıklarında düzenli olarak temizlenmesine dikkat edin.

3. Sesli Komutlar

Telefonlarınız da günlük olarak yapılması gereken bazı şeyleri  Google Asistan ve Siri gibi asistanlarla gerçekleştirin. Örneğin hava durumu, takvim, alarm, saat vb.

4. Cihazları paylaşmaktan kaçının

Cihazlarınızı mümkün olduğunca kimseyle paylaşmayın ve sizlerde başkalarının telefon ve bilgisayarlarına gerekli önlemleri almadan dokunmayın. Bu tip durumlarda  steril eldiven kullanın  ve işiniz bittikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.

5. Diğer önlemler

Mümkünse, akıllı telefon kullanırken ekranlarınızla uyumlu eldivenler kullanın. Ayrıca, telefonunuzu ve mendilinizi aynı pantolon cebinde tutmaktan kaçının ve özellikle kamusal alanlarda veya işe giderken ellerinizi aralıklı olarak yıkayın. Bunlar,  akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya başka herhangi bir teknoloji aletlerinizin koronavirüse maruz kalmaması için izleyebileceğiniz adımlardan bazılarıdır.

Bunları yapmak sizi virüslere karşı bir nebze olsun koruyacaktır. Lütfen konuya hassas bir şekilde yaklaşın ve çevreden ne derler diye kişisel hijyeninizi yapmaktan çekinmeyin…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.