Pixel Mart 8, 2020 14:00

Google Pixel 4 iPhone X’in özelliğine kavuştu!

Google Pixel 4 iPhone X’in özelliğine kavuştu!

Google Pixel 4 aldığı güncelleme ile iPhone X’te yer alan özelliğe çok geç de olsa kavuştu. İşte güncellemeyle gelen iPhone X yeniliğinin detayları.

Apple, bundan tam 3 yıl önce yani 2017 yılında tanıtmış olduğu iPhone X modelinde Face ID özelliğini duyurmuştu. Yüz tanıma sistemi Face ID ile güvenliği sağlayan Apple, “Apple artık yenilik yapmıyor.” diyenlere tokat gibi cevap vermişti.

Daha sonra Android telefonlarda da kullanılmaya başlanan yüz tanıma sistemi asla iPhone‘daki kadar güvenli olamamıştı. iPhone X ve sonrası iPhone modellerinde yer alan Face ID, biyometrik olarak yüzü analiz etmesinin yanısı sıra, dikkat modu ile gözlerinizin de açık olup olmadığını algılayabiliyordu.

Google’ın 2019’un sonunda tanıttığı Pixel 4 ailesinde de yüz tanıma sistemine yer verilmişti. Ancak bu modellerde yüz tanıma sistemi kalbin aynası olan gözleri algılayamıyordu. Yani biri siz uyurken telefonu yüzünüze tutup tuş kilidini açabiliyordu. Kabul edilemez bir güvenlik zafiyeti olan bu sorun için Google geç de olsa güncelleme yayınladı.

Pixel 4

Google’ın yayınladığı güncelleme ile artık Pixel 4 modelleri artık yüz tanıma sisteminde gözleri de algılayabiliyor. Bir opsiyon olarak sunulan bu özelliği açtığınızda gözleriniz telefona bakmıyorsa tuş kilidi açılmıyor. Eğer bu tip bir opsiyon telefonunuzda varsa güvenliğiniz için açmanızı tercih ediyoruz. Ancak bu özelliği açtığınızda, telefon kilidinin fark edemeyeceğiniz kadar kısa bir süre gecikmeli olarak açılacağını belirtelim.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.