Facebook Mart 2, 2020 8:00

Facebook TikTok’un büyümesinden korkuyormuş!

Facebook TikTok’un büyümesinden korkuyormuş!

Sosyal medya devi Facebook, TikTok’un büyümesinden korktuğunu resmen açıkladı. Yoksa Facebook’un pabucu dama mı atılacak?

Facebook, bünyesindeki WhatsApp ve Instagram ile dünyanın en büyük sosyal medya platformu haline gelmeyi başarmıştı. Ancak ülkemizde de ilginç ilginç videolar ile tanıdığınız TikTok, son dönemde büyük atılımlar yapmış ve popülerleşmeye başlamıştı. TikTok’un bu büyümesi sosyal medya devini tedirgin etmiş gibi görünüyor. Facebook yöneticilerinden Sheryl Sandberg; platformlar arasındaki savaşta TikTok’un büyümesini endişe verici olarak nitelendirdi.

Facebook yavaştan korkmaya başladı!

NBC‘deki bir röportajda, Facebook’un işletme görevlisi Sheryl Sandberg; sosyal platformların üye kazanmak için uyguladığı politikaları anlattı. Sheryl Sandberg, TikTok ile ilgili olarak; “Teknoloji dünyasında sürekli insanların dikkatini çekmek için vakit harcıyoruz. Bir çok insan gibi çocuğum bile telefonu eline aldığında TikTok’a giriyor.” ifadelerini kullandı.

Sheryl Sandberg’e röportaj sırasında TikTok hakkında endişeli olup olmadığı hakkında soru soruldu. Sheryl Sandberg; “TikTok çok hızlı büyüyor. Bizden hızlı büyüdükleri ortada. Bu yarışta geride kalmamak için elimizden geleni yapacağız ve kullanıcılarımıza yenilikler sunacağız. 1.5 milyar indirme sayısını geçen TikTok için endişeliyiz.” dedi.

TikTok

ABD’deki TikTok yetkilileri, Amerikalı kullanıcıların verilerinin ABD’de yüklü sunucularda saklamasını istiyor. Hatta buna gerekçe olarak Çin rejiminin TikTok’u casusluk yaptığını gösteriyorlar. Bu yüzden ABD Ordusu‘nun TikTok kullanması geçtiğimiz aylarda yasaklanmıştı.

ABD hükümetinin TikTok’a olan yaklaşımı ile Facebook’tan Sheryl Sandberg’in açıklamalarını yorumlayacak olursak; Amerika, kendi teknoloji firmasının Çinli TikTok karşısında kan kaybetmemek için elinden geleni yaptığını söyleyebiliriz. Bakalım bu yarışta ilerleyen dönemlerde neler yaşanacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.