Mobil Mart 1, 2020 19:00

Samsung, göz dostu yeni OLED ekranlar üzerine çalışıyor

Mobil platformun ekran üretiminde lideri olan Samsung, göz dostu yeni OLED ekranlar üzerine çalışıyor. Tam bir kullanıcı dostu...
Samsung, göz dostu yeni OLED ekranlar üzerine çalışıyor

Günümüzde kullandığımız akıllı telefonlarımızın ekranların birçoğu bildiğiniz üzere Samsung tarafından üretilmektedir. Güney Koreli şirket bu işin hakkını öyle bir veriyor ki, bazen ezeli rakibi Apple bile telefonlarının ekran ihtiyacını Samsung tarafından gideriyordu. Artık Apple BOE ile çalışsa da yaşanan bazı sorunlar Samsung’un mumla aranmasına da sebep olabiliyor.

Akıllı telefonlarımızı bazen çok uzun süre kullanabiliyoruz. Ancak bu durum gözlerimiz için pek de iyi sayılmaz. Çünkü telefonlarımızın ekranları sizlerin bilmediği ve göremediği gizli bir mavi ışık yayıyor. Bu ışık da retinaya kadar nüfuz edererek göz hücrelerinize zarar verir. Hatta bununla da kalmıyor, bir de uyku kontrolünüzü dengeleyen melatonin hormonlarının bozulmasına kadar sebep olabiliyor.

Samsung, kullanıcılarının sağlığını ön plana çıkaracak yeni bir OLED ekran üzerine çalışıyor. Eski panellere kıyasla şirketin yeni ürettiği ekranlar mavi ışığı yaklaşık % 7.5 oranına kadar düşürecek. Hatta bununla beraber cihazın güç tüketimi de % 15 oranla azalacak ve piliniz daha uzun süreli gidecek.

Ekran-alti-kamera

Samsung‘un yeni atılımı aslında günümüz teknolojisine bakarsak oldukça önem taşıyor. Çünkü kullandığımız akıllı telefonların çoğunun ekranı Güney Koreli şirket tarafından üretiliyor. Ayrıca Samsung, yeni ürettiği OLED ekran sayesinde diğer üreticileri kendisine daha çok çekerek maddi anlamda da güçlenecek.

Bakalım Samsung önümüzdeki günlerde nasıl bir yol çizecek, yeni ürettiği ekranları ile hem kendine hem başka üreticilere fayda sağlayabilecek mi? Sizlerde düşüncelerinizi yorumlarda belirtin.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.