Mobil Şubat 29, 2020 21:00

Hae yani Huawei Search ile tanışın! Google tedirgin

Belki inanmayacaksınız ama Huawei Search resmen ortaya çıktı. Hae adındaki yeni nesil arama motoru bize ne sunacak? Google'ın yerini alabilir mi?
Hae yani Huawei Search ile tanışın! Google tedirgin

Huawei yeni nesil akıllı telefonlarında Google uygulamalarını kullanmıyor ya da daha doğrusu kullanamıyor. Bu durum karşısında Huawei global pazarda başarılı olabilmek adına (Çin’de bu durum önemli değil zaten Google servisleri kullanılmıyordu) HMS yani Huawei Mobile Services adında bir ekosistem kurmaya karar verdi. Bugün de Hae yani Huawei Search adında Google arama motoruna alternatif bir ürün tanıtıldı.

Honor başkanı Zhao Ming, yakın zamanda yapılan bir röportajda Huawei Mobil Hizmetleri‘nin yakın bir gelecekte Google Mobil Hizmetlerinin önüne geçeceğini ve küresel bir ekosistem olacağını söyledi. Bu ön görü belki birçok kişi için saçma görünebilir ama Huawei’nin yılda 250 milyon telefon sattığı düşünüldüğünde ve diğer Çinli üreticilerin de bu servisi kullanma ihtimalleri ortaya konduğunda Honor başkanının söylediği şey artık size de saçma gelmemeye başlayabilir.

Hae ismindeki yeni nesil arama motoru Google’ın yerini alabilir mi diye sorarsanız bu sorunun cevabını “hayır” diye veririz. Google başlı başına bir dev ve bu konuda hiçbir ekosistem onun yerine geçemez. Tabii şimdilik.

Huawei’nin çok parası ve arkasında da Çin Hükumeti var. Bu noktada Huawei, HarmonyOS ile birlikte kendi arama motorunu ve HMS ekosistemini de geliştirebilir…

Neler olacak hep birlikte göreceğiz…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.