05 Nisan 2020 Pazar
Ana sayfa » Mobil » Pop-Up kamera tasarımına ne oldu? Neden bittiler? Şimdi ne olacak?
Pop-Up kamera tasarımına ne oldu? Neden bittiler? Şimdi ne olacak?

Pop-Up kamera tasarımına ne oldu? Neden bittiler? Şimdi ne olacak?

Bir dönem oldukça popüler olan Pop-up kamera tasarımı çok modaydı. Peki bunlara ne oldu? Bir anda tüm mobil sektör neden Infinty-O kameralara döndü?

Mobil pazarda 16:9 ekranlar varken kamera konusu hiç sorun olmuyordu. Zira alttan ve üstten gayet kalın çerçevelere sahiptik. Daha sonra sektör 18:9 ekran formatına ve ardından da 19,5:9 formatına geçiş yaptı ve incelen çerçeveler ile birlikte ön kameralar sorun teşkil etmeye başladı. Bu sorun Pop-Up kamera adı verilen kasa içinden çıkan motorize tasarım ile giderildi.

2018 yılı ile birlikte başlayan bu furya özellikle 2019 yılında tavan yaptı ve birçok markanın birçok pop-up kameraya sahip telefon ortaya koyduğunu gördük. Bugün ise mobil pazardaki üreticilerin bu yapıdan vazgeçmeye başladığını görüyoruz. Bu tasarımı iki üretici reddetti. Bunlardan birisi Samsung ve diğeri de Apple. Her iki üretici de mevcut pop-up tasarımına sahip telefonlar yapmadılar. Peki ne yaptılar?

Açıkçası Apple hiçbir şey yapmadı zira buna ihtiyaç duymadı. iPhone X ile başlayan çentik saçmalığı Apple tarafından halen kullanılırken Samsung Infinty-O adını verdiği ekran – selfie kamera tasarımını Galaxy S10 ailesi ile bizlerle tanıştırdı.

Bugün gelinen noktaya baktığınızda ise OPPO gibi pop-up telefon pazarının en önemli üyesinin bile yenin nesil amiral gemisi Find X2 modelinde Infinty-O ekran kullanacağını görüyoruz. Reno 3 serisinde başlayan Infinty-O ekranlar ile birlikte köpek balığı efekti bırakan çentik anlayışına da veda ediyoruz.

Gelin tüm bunları bir videoda sizlerle örnekleri ile paylaşalım…