Mobil Şubat 23, 2020 11:00

5G teknolojisi 2030 yılına kadar yaygınlaşmayabilir

5G teknolojisi 2030 yılına kadar yaygınlaşmayabilir

5G teknolojisi için bugün ilginç bir rapor yayınlandı. Görünüşe göre 5G’nin yaygınlaşması 2030 yılını bulacak gibi. İşte raporun detayları.

2019’un sonlarında başlayan 5G telefon furyası bu yılda da hız kesmeden devam ediyor. 5G özelliğine sahip telefonların yaygınlaşması ve altyapının gelişmesi ile bu teknolojinin çok kısa bir süre içerisinde yaygınlaşacağı söyleniyor. Ancak bugün gelen raporlar bu tahminleri yalanlıyor.

McKinsey, son raporda kablosuz endüstrisinin 5G ağlarını tanıtmak için büyük yatırım yapacağına dikkat çekti. Ancak önümüzdeki 10 yıl içinde, 5G’nin yaygınlaşması çoğu insana fayda sağlamayacak.  McKinsey, 5G dağıtımının ilk aşamasının 2030 yılına kadar küresel nüfusun sadece yüzde 25’ini kapsayacağını belirtiyor.

5G’nin yaygınlaşması için bu 10 yıllık süre içerisinde 700 ila 900 milyar dolar arasında yatırımlar yapılacak. Ancak bu yatırımlar  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Avrupa’nın gelişmiş ülkelerine yarayacak. Yani bir diğer değişle 5G’nin tadını zengin ülkeler çıkaracak.

5G’nin indirme hızı 4G’den 10 kat daha hızlı. Bu hızdan dolayı baz istasyonlarına gönderilen bağlantı isteği 100 kat artacak. 5G’nin pahalı bir teknoloji olacağı aşikar. Altyapıyı sağlamak için 5G’nin desteklediği yeni baz istasyonları kurulacak gibi görünüyor.

5G teknolojisi

2030 yılına kadar 5G’nin ağının genişletilmesi için 4G ile aynı radyo frekansında yayın yapan baz istasyonları kurulacak. 5G’nin gücünü tam olarak vermeyecek olan bu baz istasyonları dünya nüfusunun yüzde 80’ini kapsayacak. Bu baz istasyonların maliyeti ise 400 ila 500 milyar dolar arasında olacak.

2021 yılında ülkemizde de kullanıma sunulacağı söylenen bu teknolojinin kullanıcılara finansal açıdan nasıl yansıyacağı ise henüz bilinmiyor. Umarız operatör devleri altyapı maliyetini çıkarmak için müşterilere fazla yüklenmez.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.