Mobil Şubat 21, 2020 16:00

Tayvan’da Dudak Uçuklatan Rekabet! Huawei’nin Başı Dertte mi?

TSMC'nin 5nm sürecinde rekabet devasa boyutlara ulaşmış durumda. Bu durumun ABD ambargosundan muzdarip olan Huawei Kirin CPU'ları olumsuz yönde etkileyeceği tahmin ediliyor...
Tayvan’da Dudak Uçuklatan Rekabet! Huawei’nin Başı Dertte mi?

Tayvan basınında çıkan haberlere göre, TSMC’nin 5nm işlemcisi bu yılın ikinci çeyreğinde seri üretilecek. En yeni nesil süreç olarak, Huawei Kirin Hisilicon, Apple, Qualcomm, Supermicro ve Bitmain gibi endüstrinin önde gelen çip üreticileri arasında büyük bir rekabet var. Şu an tam kapasite üzerinde çalışıyor ve daha fazla sipariş alamıyor.

Huawei Kirin 820

Huawei Kirin 820

Huawei Hisilicon, en yeni nesil Kirin 5G yongalarını toplu olarak üretmek için 5nm işlemini kullanıyor. Ayrıca, Apple’ın A14 uygulama işlemcisi bu işlemi kullanacaktır. Ayrıca, Qualcomm’un 5G temel bandı X60 ve Snapdragon 875 cep telefonu yongası bu işlemi kullanacak.

Bununla birlikte, son rapor TSMC’nin Huawei’ye olan arzını azaltacağını iddia ediyor. Rapor, TSMC’nin daha fazla üreticiyi barındırmaya çalıştığını iddia ediyor. Bununla birlikte, ABD’nin son planlarıyla bir ilişkisi olabileceği iddiaları da var.

ABD, teknolojik içerik sınırını % 25’ten% 10’a sınırlamayı ve böylece Huawei’nin çip tedarikini daha da kısıtlamayı planlıyor. Tayvan medyası, limiti genişletme konusunun bir süre için piyasada kaybolabileceğine inanıyor. Bu arada, bunun TSMC üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Huawei bununla başa çıkamasa dahi, birkaç şirket destek sağlamaya hazır.

TSMC 5nm sürecinin rakiplerinden yaklaşık yarım yıl ileride olduğu ve bu yıl piyasada büyük siparişler alacağı bildiriliyor. Qualcomm X60’ın önümüzdeki yılın ilk yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.