Ana sayfa » iPhone » iPhone 5G için nihayet düğmeye basıldı!

iPhone 5G için nihayet düğmeye basıldı!

iPhone 5G için nihayet düğmeye basıldı!

iPhone 5G için çalışmalara nihayet başlandığı ve bu yılın sonunda 5G’yi destekleyen iPhone’ların satışa sunulacağı iddia ediliyor.

Tayvan manşeli yayın olan DigiTimes’a göre; Apple, 2020’nin ikinci yarısında 5G bağlantısına sahip ilk iPhone ve iPad Pro modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Yayınlanan ilk raporda, cihazların 5nm tabanlı Apple A14 yonga seti ile donatılacağı ve mmWave ile sub-6GHz’in bir kombinasyonunu destekleyeceğini iddia ediyor.

Qualcomm’un Snapdragon X55 modeminin yeni iPhone modellerinde kullanılacağı da söyleniyor. Ancak iPad için hangi 5G destekli modemin kullanılacağı bilinmiyor.

iPhone 5G konusunda rakipleri gibi hızlı olamayabilir

Yeni iPhone modellerinde kullanılacak olan sub-6GHz 5G genellikle mmWave’den daha yavaş bir deneyim sunuyor. Ancak sub-6GHz teknolojisinin sinyalleri daha iyi ilettiği için daha stabil bir deneyim sunduğu da bir gerçek. Bildiğiniz gibi Apple, en son teknolojiyi kullanmak yerine en stabil ve en yeni olan teknolojiyi kullanıyor. Bu yüzden sub-6GHz’ın kullanılacağını söyleyebiliriz.

DigiTimes, iPhone ve iPad Pro modellerinin Eylül ayında duyurulacağını belirtiyor. Apple genellikle Eylül’de iPhone ve Ekim ayında ise iPad duyuruları ile karşımıza çıkar. Ancak bu sefer ikisi de Eylül ayında tanıtılabilir.

iPhone 5G

Gelen bilgilere göre; iPad modellerinde 5G desteğinin yanında bir de çift kamera sistemi kullanılacak. Ana kameraya ToF yani derinlik algılama sensörünün dahil edileceği ve bu sayede AR yani artırılmış gerçeklikte daha fazla yenilik sunulacağı söyleniyor.

Apple’ın bu yıl iPhone 11s yerine direkt olarak iPhone 12 modelini tanıtması bekleniyor. 11-12-13-14 diye bir sıralama kabul edilemez. Umarız Apple, Samsung gibi bu yıl isimlendirme politikasında yenilik yapar karşımza iPhone 20 gibi bir model ile çıkar.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.