Mobil Şubat 9, 2020 13:00

Apple Koronavirüs mağduru olacak! Üretim duruyor

Bugün Foxconn bayram tatilnde olan işçilerine geri dönmeyin dedi. Apple Koronavirüs mağduru olabilir. Üretim durunca stoklarda sorun yaşanabilir...
Apple Koronavirüs mağduru olacak! Üretim duruyor

iPhone üreticisi Foxconn, koronavirüs endişesi nedeniyle işçilere Shenzhen’e geri dönmeme konusunda talimat verdi. Koronavirüs, Çin’de kitlesel problemlere ve yıkıma neden olduğu için büyük teknoloji şirketlerinin tedarik zincirini dolaylı yoldan da olsa etkiledi. Hatta bazı büyük şirketlerin, kesintilerle başa çıkabilmek için MWC2020’den çekilmeye karar vermelerine neden oldu. Apple Koronavirüs tehlikesi yüzünden üretimsel sorunlar yaşayabilir.

Bloomberg’den alınan bir nota göre; Apple iPhone üreticisi Foxconn , çalışanlarına Çin Yeni Yılı tatilinin bittiği 10 Şubat’tan sonra evlerine geri dönmemeleri talimatını verdi. Foxconn’un 9 Şubat’ta tekrar açılması bekleniyor. Şirket, çalışanlarına aşağıdaki mesajı gönderdi:

Herkesin sağlığını ve güvenliğini korumak ve hükümetin virüs önleme tedbirlerine uymak için sizi Shenzhen’e dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Şehirdeki durum hakkında size güncel bilgiler vereceğiz. Şirket, bu süre zarfında herkesin çalışma haklarını koruyacaktır. Shenzen’de birleşme vakti gelinceye dek lütfen bekleyin.

Foxconn Apple

Foxconn Apple

Apple Koronavirüs salgını için ne yapacak?

Apple’ın esas üretimi Zhengzou’da; Shenzen dışında  gerçekleşse de, Foxconn’un çok sayıda çalışanını bünyesinde barındırdığı için önemli bir merkez ofisidir. Bloomberg’e göre; eyalet dışından Zhengzou’ya geri dönen Foxconn çalışanları 14 gün boyunca karantinaya alınacaklardır. Hastalığa maruz kaldıktan sonraki evrenin ne kadar süreceği bilinemediği için enfekte olma olasılığına karşı önlem alınmış olacak. Koronavirüs salgını, Çin’de faaliyet gösteren ABD şirketlerinin işlerini aksatmaya devam ediyor.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.