Mobil Şubat 6, 2020 18:00

Qualcomm,Snapdragon 865 ile ilk 8K videosunu yayınladı. İnanılmaz!!!

Akıllı telefon üreticilerinin yonga seti üreticisi olan Qualcomm yeni işlemcisini kullandığı bir donanım ile 8K video kaydı paylaştı.
Qualcomm,Snapdragon 865 ile ilk 8K videosunu yayınladı. İnanılmaz!!!

Amiral gemisi ve orta segment cihazların genelinde Snapdragon Qualcomm yonga seti kullanılıyor. Şirket bu yıl pazara sunacağı Snapdragon 865‘in tanıtımını geçtiğimiz yıl yaptı. Ayrıca Qualcomm önümüzdeki hafta duyurulacak olan, Samsung Galaxy S20 serisinden başlayarak bu yıl çoğu telefonda da bu yonga setini kullanacak.

Snapdragon 865 Spectra 480 ISS‘e sahip ve saniyede 2 gigapiksel işleyebiliyor. Ayrıca teorik olarak 200 MP fotoğraflar yakalayabiliyor ve aynı anda 4K HDR video ve 64MP fotoğraf çekebiliyor.

Snapdragon 865′e sahip akıllı telefonlar, profesyonel görüntü kalitesi yakalayabilir ve 8K video çekimi de dahil olmak üzere heyecan verici yeni kamera özelliklerini bir araya getiriyor. 33 megapiksel değerinde 8K video ile Arizona‘nın çarpıcı peyzajı ortaya çıkıyor.

Kullanılan donanım bir “prototip akıllı telefon” da Sony IMX586 48MP sensör ile eşleştirilmiş ve Qualcomm’un yonga setine sahip. Ayrıca video kalitesini değerlendirmekte oldukça zor. Video YouTube sıkıştırması veya gerçek donanımdan kaynaklanabilecek gürültülü ve grenli görünüme sahip.

Ayrıca, Kasım ayına kadar video kalitesinin de artacağını düşünüyoruz. 30fps 8K video TV’lerimize ve akıllı telefonlarımıza hemen gelmeyecek. Ancak videoyu 4K çözünürlükte indirebiliceğiniz bir seçenek olacak. Galaxy S20 Ultra’nın 108MP kamera sensörü ile 30fps 8K çözünürlükte video kaydedebileceği hakkında söylentiler var. Galaxy S20’de Samsung‘un görüntü kalitesinin ne kadar iyileştiğini oldukça merak ediyoruz.

İlerleyen günlerde bu teknoloji ile daha sık karşılaşacağız.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.