Mobil Şubat 4, 2020 15:00

MediaTek G70 ve G80 karşılaştırması. Kim daha iyi?

Son zamanlarda  akıllı telefon üreticilerinin orta segmentlerde kullanacağı MediaTek G70 ve G80 işlemcisi hakkında merak ettiklerinizi cevaplıyoruz.
MediaTek G70 ve G80 karşılaştırması. Kim daha iyi?

Bildiğiniz üzere akıllı telefon üreticileri yeni tanıtacağı orta segmentli cihazlarının bazılarında Snapdragon‘u bir kenara bırakarak MediaTek işlemcilerine yöneldiler. Genelde yeni telefonlarda kullanılacak olan işlemciler MediaTek G70 ve G80 olarak tercih edilecek. Peki bu işlemciler arasında ne gibi farklar var, ve hangisi daha iyi?

Bildiğiniz üzere MediaTek üzerine bir şeyler katarak piyasaya yeniden girdi.  Bugün, orta sınıf bir SoC çipi olan yeni Helio G80 platformunu piyasaya sürdü. Orta menzilli G80 platformu bu ay içinde Hindistan pazarında kullanılmaya başlayacak.

 

Helio G80MediaTek G70‘in bir versiyon yükseltilmiş sürümüdür.  12nm işlemiyle üretilmiştir ve 8 çekirdekli işlemciye sahiptir. CPU kısmı bildiğimiz 2 + 6 Big.little tasarımı ile geliyor. Büyük çekirdek Cortex-A75 mimarisi ile  en yüksek saat frekansını sağlıyor. G80‘in GPU‘su  Mali-G52 MP2 kullanıyor.Genel performans çok iyi olmasa da, Snapdragon 710‘un performansına neredeyse çok yakın.

Helio G80, 8GB‘a kadar LPDDR4X belleği destekleyerek MediaTek‘in kendi HyperEngine oyun motorunu sağlarken, sesli uyandırma, çoklu kamera desteği ve elektronik görüntü sabitleme özelliklerini de destekliyor. G80 bağımsız bir APU mimarisi sağlamıyor. Ayrıca, yeni 4G SoC, LTE, akıllı Wifi desteği de mevcut. Buna ek olarak, oyuncular için yeni tanıttığı HyperEngine oyun motoru ve 8GB’a kadar LPDDR4X desteği de içinde geliyor.  Genel performans bakacak olursak çok fazla bir fark olmadığını anlayabiliyoruz. Helio G80 platformu ile gelecek olan akıllı telefonlar,kısa süre içinde Hindistan da satışa sunulacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.