Mobil Şubat 1, 2020 15:00

Ekran altı kamera teknolojisi bir türlü yapılamıyor! Sanırız yapılamayacak!

Herkesin merakla beklediği ekran altı kamera teknolojisi ile ilgili bugün Xiaomi çok önemli bir açıklama yaptı. Görününen o ki; imkansız aşk bu olsa gerek.
Ekran altı kamera teknolojisi bir türlü yapılamıyor! Sanırız yapılamayacak!

Akıllı telefon pazarına OPPO tarafından sokulan ekran altı kamera teknolojisi Xiaomi tarafından da geliştirilmeye çalışılan bir teknoloji oldu. Takdir edersiniz ki Xiaomi Ar-Ge tarafına yatırım yapmayı pek seven bir üretici değil ama bu teknolojiye önem veren Xiaomi‘nin Çin CEO’su ve Redmi Başkanı Veybing Lu (Lu Weibong) bugün bir açıklama yaparak bu teknoloji ile ilgili konuştu.

Bu teknolojinin gelişmesi için yüksek ppi değerlerinin sorun yarattığını ve bu piksel yoğunluğunda ekranın arkasına ışık geçirmenin neredeyse imkansız olduğunu dile getirdi. Bunun da dolayısı ile ön kamera performansına ciddi anlamda etki yarattığı ortadaki bir durum diyen Xiaomi ve Redmi CEO‘su bu teknolojinin gelişmesi için ya başka bir seçenek bulunmalı ya da bundan bir an önce vazgeçilmeli; dedi.

Ekran altı kamera teknolojisi hayata geçer mi?

Bildiğiniz üzere daha öne OPPO tarafından paylaşılan görsellerde ekranın üstünde nokta nokta gibi görünen bir alan vardı ve ön kamerada bunun arkasındaydı. Bu nokta nokta olan yerlerin düşük çözünürlüğe ve dolayısı ile de daha az piksel ile birlikte daha az ppi yoğunluğuna sahip olduğunu görmüştük. Bu bir çözümdü ama görsel anlamda ve kullanıcı deneyimi anlamına oldukça kötü görünen bir yapısı vardı.

Bu noktada ortaya çıkan bilgiler, görseller ve prototiplere baktığımızda bu teknolojinin ancak kusurlu bir şekilde karşımıza çıkacağını görüyoruz. Üreticiler bununla zaman harcamak yerine farklı bir teknolojiye doğru yönelmeliler…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.