Mobil Ocak 17, 2020 12:00

Kulaklıkların son hükümdarı AirPods… Apple kablosuz kulaklık satışlarında lider!

Kablolu kulaklık devri hızla kapanırken, Kablosuz kulaklık satışları her zamankinden daha fazla artmış durumda. Peki en çok kablosuz kulaklığı kim sattı?
Kulaklıkların son hükümdarı AirPods… Apple kablosuz kulaklık satışlarında lider!

Yüksek fiyatı ile bir çok kez eleştirilen, ancak bir o kadar da sevilen Apple’ın gözde ürünlerinden Airpods, 2019 yılında en çok satılan kablosuz kulaklık oldu. Çin’de dahil olmak üzere son yıllarda gittikçe çeşitlenen kablosuz kulaklıklar, dünyada da firmalar için büyük bir rekabet alanı oluşturuyor. Bu da “kablosuz kulaklık satışları” rakamlarını arşa çıkarmaya yetiyor. Özellikle Apple’ın AirPods’lar ile büyük başarılara imza attığı kulaklık pazarında, satılan her iki tam kablosuz kulaklıktan biri Apple’ın kasasını okşuyor.

Kablosuz kulaklık satışları

Kablosuz kulaklık satışları

Dünya genelinde %54,4’lük bir pazar payı ile inanılmaz bir satış seviyesine ulaşan AirPods, en büyük rakibine yaklaşık %46’lık bir fark atmış durumda. Öyle ki ikinci sırada bulanan Xiaomi, kulaklık satışların da 9.1 milyonluk sevkiyat gerçekleştirdi. Kore devi Samsung ise Apple ve Xiaomi’nin arkasında kalarak üçüncülük koltuğunu kendine yer edindi. Aynı zaman da Samsung %6.9’luk pazar payı ile birlikte 7.4 milyona yakın bir Galaxy Buds satışı gerçekleştirdi.

Oldukça az zamanda böyle büyük rakamlar elde edilmişken, işin uzmanları da kısa vadede gerçekleşebilecek  bir öngörüde bulundu. Strategy Analytics isimli analiz şirketi, TWS (tam kablosuz kulaklık) pazarının 2024 yılında on kat büyüyeceğini ve 100 milyar dolardan daha fazla bir getiri sağlayacağını söylüyor. Bu da demek oluyor ki 2019 yılında mobil oyun pazarının getirisinden çok daha fazla bir geliri, kulaklıkların tek başına getirebilecek.

Sizce 2024 yılına kadar ki dönemde ve ondan sonrasında kablosuz kulaklık satışları ne seviyede olacak? Görüşlerinizi aşağıdan belirtebilirsiniz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.