WhatsApp Ocak 12, 2020 9:00

WhatsApp Microsoft Store’a veda etti!

WhatsApp Microsoft Store’a veda etti!

Windows Mobile’ın üzerine bu yıl bir toprak daha atılıyor. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Microsoft Store’dan kaldırıldı.

Microsoft‘un mobil pazara girmesi ilk etapta herkesi heyecanlandırmıştı. Microsoft’ta aldığı kötü kararlar ile bilinen Steve Ballmer’ın ısrarları üzerine Nokia’nın mobil bölümü Microsoft tarafından satın alınmıştı. Buraya kadar her şey güzel gidiyordu. Microsoft, tercihini Android’den yana kullanmak yerine Windows Mobile adı verilen işletim sistemi kullanmayı tercih etmişti.

Windows Mobile’ın mezarına bir toprak daha atıldı!

Windows Mobile kendi içerisinde gelişemediği gibi 3. parti uygulama geliştiricilerden de beklenen desteği alamamıştı. Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarının uygulamalarına da destek gelmeyince Windows Mobile’ın fişi çekilmeye başlanmıştı.

Bu ay içerisinde güncelleme desteğini de tamamen sonlandıracak olan Microsoft, Windows Mobile’ı mezara gömdüğünün sinyallerini vermişti. Bugün o mezara bir toprak da WhatsApp cephesinden geldi. Popüler anlık mesajlaşma platformu bugün Microsoft Store’dan uygulamasını kaldırdı. Artık Windows Phone sahipleri WhatsApp’ı resmi olarak indiremeyecek.

WhatsApp

Telefonunda uygulama kurulu olanlar ise önümüzdeki aylarda uygulamayı da kullanamaz hale gelecek. Eğer Windows Mobile işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız, acilen Android ve iPhone bakmanızı tavsiye ediyoruz. Uygulamanın Android cephesinde 2.3.3 veya daha yeni sürümün, iPhone cephesinde ise iOS 9 veya daha yeni sürümün desteklendiğini belirtelim.

Microsoft’un ilerleyen yıllarda mobil pazara dönme gibi bir planının olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak sütten ağzı yanan Microsoft’un yoğurdu üfleyerek yiyeceğini ve bu pazara girerse bile tercihini Android’den yana kullanacağını düşünüyoruz. Sizce Microsoft mobil pazara bir kez daha girerse, Android ile mi yoksa kendi geliştireceği yeni işletim sistemi ile mi girer?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.