Mobil Ocak 10, 2020 17:00

Huawei Kirin 820 ne zaman geliyor? 6 nanometre mi?

Herkesin merakla beklediği Huawei Kirin 820 yonga seti ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Bekleme süresi sandığımız kadar kısa olmayacak!
Huawei Kirin 820 ne zaman geliyor? 6 nanometre mi?

Akıllı telefon pazarında Huawei oldukça ilginç bir dönemden geçiyor. Amerika‘nın yasaklaması sonrasında zor durumda kalan Huawei‘nin imdadına Çin halkı yetişti ve firmaya destek olmak için Huawei ürünlerini satın almaya başladılar. Bu da Huawei‘nin son çeyrekte Çin pazarında %65 gibi korkunç bir pazar payına sahip olmasını sağladı. Dünyanın ilk 7 nanometre üretim sürecine sahip orta segment işlemcisi konumundaki Huawei Kirin 810‘nun bir sonraki versiyonu Huawei Kirin 820 ile ilgili ilk bilgiler gelmeye başladı.

Bazı kaynaklar Huawei’nin Kirin 820 tanıtımını Mobil Dünya Kongresi’nde yapmasını bekliyordu ama bugün gelen açıklamalar sürecin daha da uzayacağını gösteriyor. TSMC tarafıdnan 6 nanometre üretim süreci ile geleceği söylenen Kirin 820‘nin bu üretim sürecine sahip olacağını pek düşünmüyoruz. Zira TSMC 6 nanometre için geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve risk üretim sürecine yeni başladıklarını duyurmuştu.

Huawei Kirin 820

Huawei Kirin 820

Cortex-A76 çekirdekleri ile gelecek olan Kirin 820‘nin 5G desteğine sahip olacağını ise kesinlikle öngörebiliriz. Yaz aylarından sonra tanıtılacak olan telefonlarda bu yonga setini görebileceğiz. Amerika ilk aldığı karar gibi bir karar almaz ise ve ARM kendi mimarisini kullanma konusunda Huawei’nin lisansını iptal etmezse; ki umarız öyle bir saçmalık yapmaz. 2020 ilk yarısından sonra Kirin 820 ile tanışabileceğiz…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.