Mobil Ocak 8, 2020 22:00

OnePlus yeni özelliğini duyurdu! Çok konuşulacak bu özellik…

OnePlus yeni özelliğini duyurdu! Çok konuşulacak bu özellik…

OnePlus daha önce sözünü de verdiği pil sağlığı için şarj optimize özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde batarya ömrünüz uzayacak!

OnePlus, kullanıcılarının şarj deneyimi ve pil sağlığına daima önem verir. Örnek verecek olursak şirket OnePlus 3’te Dash şarj teknolojisini geliştirmişti. Bu teknoloji sayesinde şarj esnasında rahatça telefonla zaman geçirebiliyorduk. Oyun, sosyal medya gibi özellikleri rahatlıkla kullanabiliyorduk.

OnePlus 7 ve 7T serilerinde bulunan kablolu hızlı şarj teknolojisi  Warp Charge, OPPO’nun SuperVOOC şarj teknolojisinden üretilmiştir. Şirket hızlı şarj sonucunda pil sağlığınızın bozulmaması için yeni bir teknoloji geliştirdi. Bu özelliğin adı optimize edilmiş şarj olarak geçiyor.

Aslında şirket bu özelliği gece şarja takanlar için geliştirdi desek daha yerinde olur. Çünkü biliyorsunuz ki telefonları gece şarja takılı bırakmak bataryanın aşınmasına ve ömrünün kısa olmasına neden olan sebeplerden biri. Peki nedir bu optimize edilmiş şarj özelliği?

Batarya başta %80’e kadar şarj ediliyor ve  ‘’kullanıcı uyku döngüsü algılama’’ fonksiyonunu kullanarak cihazı geçici olarak askıya alıyor. Telefonunuz günlük uyanma saatinizden, ilk alarmınızdan veya ilk etkinliğinizden 100 dakika önce %100 seviyesine kadar şarj etmeye başlıyor. Böylece pil sağlığınızı da korumuş oluyor.

Bu özellik ilk bakışta biraz gereksiz gibi gözükebilir. Zaten pil inanılmaz derecede hızlı şarj oluyor. Bu yüzden gece şarjına bile gerek kalmıyor. Ancak bazı kullanıcılar gün içinde telefonlarını şarja takmak yerine gün sonu ya da uyurken gece şarja takıyor.

Çinli şirket, uzun süre şarjda kalan cihazları için pilin  üzerindeki ısıyı azaltarak bataryanın aşınmasını ve ömrünün kısalmasını engelleyeceğini vaat ediyor. Bu özellik şuan da OxygenOS Open Beta’ya kayıtlı olan 7 ve 7T serisi kullanıcıları için mevcut ve yakında diğer cihazlarına da sunulması bekleniyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.