Mobil Ocak 7, 2020 19:00

Bir dev yok oluyor! HTC’nin bu yıl ki geliri AirPods’un iki haftalık cirosu!

2010-2011 yılları arasında pazara sunduğu telefonlar ile herkesin gönlünde taht kurmuş olan HTC 2019 yılının bitmesi ile daha sıkıntılı bir dönem geçiriyor!
Bir dev yok oluyor! HTC’nin bu yıl ki geliri AirPods’un iki haftalık cirosu!

Bir zamanların “en kral” telefonlarını üreten HTC, son yıllar da ki yanlış politikaları sebebiyle bu yıl büyük bir küçülme yaşadı. Özellikle 2010 ve 2011 yıllarında akıllı telefon satışında zirveleri kovalayan firma, büyük bir hızla pazarda ki desteğini ve kullanıcısını kaybetti. HTC 2019 yılını yine büyük bir hayal kırıklığı ile kapattı.

Durum o kadar kötü ki, açıklanan rakamlara göre HTC son 19 yılın en düşük gelirini elde etti. Yıllık %57.82’lik bir düşüş yaşayan Tayvan merkezli firma, 2017′de ki cirosuna bakıldığında ise %87’lik bir düşüş yaşamış durumda. Hatta çıkan haberlerde Apple’ın iki haftada AirPods’dan elde ettiği gelirin, HTC’nin 2019 yılında elde ettiği gelirden daha fazla olduğu belirtiliyor.

HTC gelir tablosu

HTC gelir tablosu

Yazının başında bu düşüşün en büyük sebebinin yanlış politikalar olduğunu söylemiştik. Bu yanlış politikaları biraz açmamız gerekirse;

1- Hindistan dahil bir çok ülkeden amiral gemisi cihazlarını ve üst düzey teknolojik cihazlarına satıştan kaldırmak.

Tayvan merkezli firma geçtiğimiz yıllarda aldığı bir kararla Hindistan’da dahil olmak üzere bir çok ülkede üst düzey teknoloji cihazını geri çekerek, orta sınıf cihazlara odaklanıyor. Bu durum markanını dünyanın en büyük ikinci pazarından çekilmesi anlamına geliyor.

2- Akıllı telefon yerine aksesuar ve kulaklıklara odaklanmak.

HTC’nin belki de bu kadar az gelir elde etmesinin en temel sebebi kuşkusuz akıllı telefon yerine aksesuar ve kulaklıklara odaklanması denebilir. Sonuçta ne kadar kaliteli bir kulaklık ya da sanal gerçeklik gözlüğü yaparsanız yapın, tam donanımlı bir akıllı telefon kadar fazla gelir elde etmeniz ve o satış rakamlarına çıkmanız oldukça güç.

Elbette HTC bu hataları yapmamış olsaydı şu anda  çok farklı bir konu ile bu haberi sizlere sunuyor olacaktık. Ancak doğru yönetilmeyen, yeniliklere alışamayan her şirket batmaya mahkumdur. Dileriz ki HTC doğru karalar alarak tekrar eski günlerine kavuşur ve tekrar pazar da söz sahibi olur…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.