Windows Phone Aralık 26, 2019 9:00

Ah Microsoft ah! WhatsApp için yolun sonu göründü!

Ah Microsoft ah! WhatsApp için yolun sonu göründü!

Windows 10 Mobile işletim sisteminde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Windows Mobile’da çalışmayacak.

Microsoft‘un zamanında Xbox ile oyun sektörüne girmesine karşı çıkan Steve Ballmer abimiz, inanılmaz ileri görüşe sahip olduğunu kanıtlamıştı. Xbox’ın Sony ve Nintendo’nun oyun konsolları karşısında başarılı olmasının ardından uzun süre sesi çıkmayan Steve Ballmer, geçtiğimiz yıllarda Microsoft‘un ayağına sıkan son hamleye imza atmıştı. Android‘e gelecek göremeyen bu ileri görüşlü abimiz, Nokia’nın mobil bölümünü Microsoft’un almasını sağlamış ve Windows Mobile’ı hayatımıza sokmuştu.

Uygulama geliştiricilerinden destek bulamayan Windows Mobile, yıllar içerisinde çağdışı mağazası ve arayüzü ile unutulup gitmişti. Bu yılın sonunda güncelleme desteği de kesilecek olan Windows 10 Mobile’a son darbe Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp‘tan geldi.

Popüler anlık mesajlaşma platformu WhatsApp, 2020’nin sonuna kadar Windows 10 Mobile’a destek verecekti. Ancak işletim sisteminde yaşanan son güvenlik açıklarından dolayı bu tarih öne çekildi. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren WhatsApp’ı Windows 10 Mobile telefonlara indirmeyi bir kenarıya bırakın kullanmak bile mümkün olmayacak.

WhatsApp

Yazılım devi Microsoft’un tarihin tozlu sayfalarına gömdüğü Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız, ne yapıp edin hızlı bir şekilde Android veya iPhone satın almaya bakın. Windows 10 Mobile hem güvenlik açıkları ile dolu olacak hem de popüler uygulamalardan mahrum bırakılacak.

Microsoft’un artık tamamen Windows 10 Mobile’dan desteğini çektiğini söyleyebiliriz. Uygulama geliştiricilerinin terk ettiği bu platformdan muhtemelen 1 yıl sonra hiç bahsetmeyeceğiz bile. Peki, sizce Microsoft’tan ilerleyen yıllar Windows Phone adı altında Android ile çalışan akıllı telefonlar görür müyüz?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.