Mobil Aralık 21, 2019 13:00

2020 5G pazarı nasıl olacak? Huawei lider Xiaomi ilk beşte yok!

Bugün açıklanan raporlara göre 2020 5G pazarında büyük bir değişim yaşanacak. Bu pazarda şu anda Samsung rakipsiz ama 2020'de böyle mi olacak?
2020 5G pazarı nasıl olacak? Huawei lider Xiaomi ilk beşte yok!

Akıllı telefon pazarında 5G heyecanı yaşanıyor. Türkiye pazarında ise mevcut 3 GSM Operatörü de sanki dünya üzerinde 5G hiç yokmuş gibi davranıyor. Türkiye 5G ile ne zaman kavuşur bu tamamen belirsiz bir durumken 2020 5G pazarı ile ilgili bugün oldukça önemli bir rapor yayınlandı.

Rapora baktığımızda Huawei ve Honor markalarının 5G pazarında 2020 yılında birinci olacaklarını görüyoruz. Apple ise Eylül ayında satışa sunacağı 5G destekli yeni iPhone modeli ile bir anda zirvenin ortağı olacak. Son 3 aylık satış rakamında Apple’ın bir anda Samsung‘u geçmesi ise oldukça ilginç bir durum olacak.

Oranlara baktığınızda OPPO ve Vivo‘nun 2020 yılında Xiaomi‘yi geçtiğini görüyoruz. Bize tuhaf gelen şey ise Xiaomi‘nin nasıl bu kadar geri kalacağının öngörülmesi. Zira bugün baktığımızda Redmi K30 5G en uygun fiyatlı 5G destekli telefonlardan birisi. OPPO‘nun 5G yatırımları çok büyük ve Avrupa’da da büyük GSM Operatörleri ile çalışıyor. Güney Kore’deki yüksek satış rakamlarından dolayı LG‘nin de bu pazarda kendine yer bulacağı öngörülüyor.

Bugün itibariyle 5G pazarının rakipsiz lideri Samsung. Özellikle Galaxy Note 10 5G‘nin 2,5 milyon adet satış yapması ile 5G pazarının %74’lük kısmına Samsung hitap ediyor ama Snapdragon 765 yonga setinin gelmesi ile birlikte Exynos 980 Samsung‘u ileri taşımayacak gibi görünüyor…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.