Mobil Aralık 20, 2019 21:00

iPhone atıklarından 43 milyon dolar kazandı! İşe bak

İlginç bir hikaye. Foxconn çalışanı ya da çalışanları iPhone parçalarından 43 milyon doları ceplerine atmış. Peki sistem nasıl çalışıyor?
iPhone atıklarından 43 milyon dolar kazandı! İşe bak

Apple ürünlerini kullanmak birçok kişi için prestij haline gelmiş bir olay. Hatta ellerinde iPhone tutup araba incelemesi yapanlar bile var. “Benim iPhone’um var” imajı ülkemizde maalesef tuhaf bir durum haline gelmeye başladı. Asla o paraları etmeyecek donanımlara sahip bilgisayarlara bu paraları verdiren Apple kendi ekosistemini yaratma noktasında oldukça başarılı bir şirket. Bugün Çin’den akıl almaz bir haber geldi. Haber çok ilginç zira Foxconn’da çalışan birisi Apple sayesinde 43 milyon dolar cebe indirmiş gibi görünüyor. Peki bu nasıl oldu?

Gelen bilgilere göre Foxconn’da tedarikçilerden gelen iPhone parçalarının hatalı olanlarının ayrıldığı ekibin başındaki kişi ya da kişiler bu ürünleri imha ettik diyerek imha etmiyor ve bunları pazara el altından sunuyor. Bu nasıl bir organizasyon ve nasıl bir şebeke bilemiyoruz ama bir anda iPhone atıklarından böyle bir para kazanıldığı ortaya çıktı.

Peki bu mümkün mü?

Bize kalırsa daha fazlası da mümkün. En pahalı parça ekran ve bu da kolaylıkla inha edildi denilebilecek ürünlerden birisi. Yukarıdaki görsel ise imha edilmesi istenen ama imha edilmeyen iPhone arka kapaklarından birkaçı. Gerçekten böyle bir durum varsa; bu durum karşısında nasıl bir yasal yaptırım ortaya çıkacak bunu bilemiyoruz. Bakalım bu duruma Apple ve Çin Hükumeti nasıl yaklaşacak?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.