Google Aralık 19, 2019 22:00

Google Türkiye erişim sorunu için açıklama yaptı!

Google Türkiye erişim sorunu için açıklama yaptı!

Google Türkiye ülkemizde yaşanan erişim sorunu için nihayet resmi açıklama ile karşımıza çıktı. İşte Google’ın çökme sorununun nedeni!

Rekabet Kurumu ile Google arasındaki gerginliğin yaşandığı bugünlerde, öğle saatlerine doğru Google ve Google’ın tüm servislerine Türkiye’den erişim sağlanamamıştı. “Google Türkiye’den çekiliyor!” gibi milleti galeyana getirecek söylemlerin asılsız olduğu kısa bir süre sonra anlaşılmıştı.

Konuyla ilgili ilk resmi açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’dan tarafından yapılmıştı. Sunucu kaynaklı bir erişim sorunu olduğunu belirten Dr. Ömer Fatih Sayan’dan sonra bir açıklama da geç de olsa Google’dan geldi.

Google’ın yaptığı açıklamada da yaşanan bu erişim sorununun sunucu kaynaklı olduğunu belirtiliyor. Sadece Türkiye değil diğer bazı ülkelerde de erişim sorunu yaşadığını belirten firma, kullanıcılarına sabrettikleri için de teşekkür ediyor. Google’ın resmi açıklamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Google Türkiye erişim sorunu için ne dedi?

Google’ın Bulgaristan’daki ağı üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eşzamanlı fiber kesintisi sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için Türkiye Saati ile 13:36 (ABD / Pasifik zamanı ile 19 Aralık 2019 02:36) itibarı ile tamamen çözülmüştür. Bu süre içinde, Google hizmetlerine Bulgaristan ağ bağlantı noktamız üzerinden erişen kullanıcılar, sözkonusu Google hizmetlerine ulaşamamıştır. 

Sorunun çözümüne kadar geçen sürede gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.  Sorunun temel nedenini belirlemiş ve etkilenen trafiği, ağımızın sorundan etkilenmiş olan kısımlarının etrafına yönlendirmiş durumdayız. Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz. İleriki bir tarihte ayrıntılı bir olay özetini de paylaşmış olacağız.

Google Türkiye

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.