Aralık 14, 2019 13:00

Yasağa rağmen Huawei Samsung ile aradaki farkı kapatıyor!

Huawei^nin Amerika ile yaşadıkları Huawei için fırsata döndü. Huawei Samsung arasındaki makas hiç bu kadar kapanmamıştı. İşte detaylar...
Yasağa rağmen Huawei Samsung ile aradaki farkı kapatıyor!

Huawei ve Amerika arasında sorunlar başlamadan önce Ren Zhengfei bir açıklama yapmış ve 2020 yılı sonunda dünyanın en büyük üreticisi olacaklarını duyurdu. Bu hedefler o gün için pekte gerçekçi görünmese de Amerika ile olan gerginlik Huawei‘ye yaramış görünüyor. Huawei Samsung rekabeti Amerika gergiliği sebebi ile Huawei tarafına yaradı. Peki bu nasıl oldu. Bu Huawei’nin Çinli kullanıcılara mağduriyetini anlatması ile oldu.

Çin pazarında Huawei & Honor birinci, OPPO ikinci ve Xiaomi de üçüncü üretici konumundaydı. Bu üç üreticinin de aralarında oldukça küçük rakamlar vardı. Bugün ise yaşananlardan sonra Huawei Çin pazarının %65’ine hakim durumda. Son çeyrekte açıklanan rakamlardan sonra %25 seviyelerinde olan pazar payı %65’e çıkmış durumda. Bu durum Huawei ile Güney Koreli üretici Samsung’un arasındaki farkın ciddi anlamda kapanmasına sebep oldu.

2018 yılı sonunda Samsung ve Huawei arasındaki fark %5,7 seviyelerindeydi. Bugün ise bu fark %3,6 gibi öngörülemez bir seviyeye ulaştı. Geçtiğimiz yıl Samsung 321 milyon adet telefon satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Huawei ise bu yıl içinde 251 milyon adete ulaştı. Samsung‘un geçtiğimiz yıla göre daha az satış yaptığını biliyoruz ve ortaya çıkan bu rakamlara göre Samsung’un da 262 milyon adet civarlarında telefon satışı yapmış olması gerekiyor. Samsung bu kadar büyük bir kayıp yaşamış olabilir mi? Bu da ayrı bir soru işareti.

Apple tarafında ise işler oldukça iyi. 2018 yılında Huawei Apple‘ı geçmiş olabilir ve Apple‘dan da çok daha fazla telefon satışı gerçekleştiriyor olabilir ama gelirler seviyesinde halen Apple‘ın altında bir noktada.

Huawei yasaklara rağmen satışlarını arttırmaya devam ediyor ve diğer Çinli üreticiler de buna ciddi anlamda bozuluyor…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.