Mobil Aralık 13, 2019 13:00

Huawei Kirin 1020 sektörü dağıtmaya geliyor! Ne yaptın Huawei Bey

Mobil pazarı kökünden değiştirmeye hazırlanan Huawei Kirin 1020 yonga seti ile ilgili yeni detaylar ortaya sızdı. Bu ne abi; diyeceksiniz...
Huawei Kirin 1020 sektörü dağıtmaya geliyor! Ne yaptın Huawei Bey

Akıllı telefon üreticilerinden ilk üç sırada bulunan (Samsung, Huawei ve Apple) üreticilerin ortak özellikleri kendi yonga setlerini yapmasıdır. OPPO ve Xiaomi ise bu noktada bazı girişmeler yapsa da halen üretim ve verim tarafında sona gelmiş değiller. Huawei, yonga seti tarafında son dönemde oldukça agresif bir çizgi benimsiyor. Çinli üretici Kirin 990 ve Kirin 980‘e bağlanan Balong 5000 5G modem desteği ile ciddi bir fark ortaya koyarken diğer iki üreticiye göre çok daha önceden 5G desteğini bizlere sundu. Bugün ortaya çıkan Huawei Kirin 1020 sızdırma bilgileri ise ortalığı karıştıracak gibi görünüyor.

Bunun en büyük sebebi ise yonga seti üreticilerinin 2019 yılında yaptıkları şu açıklamalar oldu. Apple ve Samsung 5 nanometre üretim sürecine geçişin 2022 yılına sarkabileceğini dile getirmişlerdi. Oysaki bugün gelen bilgiler Huawei‘nin yeni nesil yonga seti Kirin 1020‘nin 5 nanometre üretim sürecine sahip olacağını ve yeni yonga setinin de 2020 yılında tanıtılacak Huawei Mate 40 serisinde pazara sunulacağını söylüyor.

Bununla birlikte Huawei’nin Cortex-A77 çekirdeklerini atlayarak direkt olarak Cortex-A78 çekirdeklerine geçiş yapacağı da belirtiliyor. Buradaki en önemli fark ise performans tarafında olacak. Kirin 1020; Kirin 990 serisine göre tam %50 daha güçlü olacak. Bu fark öylesine büyük bir fark ki; Snapdragon 855 ile Snapdragon 865 arasındaki fark sadece %25 seviyelerinde.

Bu dedikodular gerçek olur mu bilemiyoruz; ama önümüzdeki yıllar büyük bir rekabete sahne olacak. Orası kesin…

Editörün Notu: Bu üretime geçecek olan tesis ise Apple’ın da işlemcilerini üreten TSMC. Yani bir sonraki iPhone 12’de kullanılacak A14 Bionic yonga seti de 5 nanometre olabilir…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.