Mobil Aralık 9, 2019 22:00

HarmonyOS Honor ve Huawei telefonlarına geliyor! Şimdi Amerika düşünsün

Uzun süredir gündemi meşgul eden yeni nesil işletim sistemi HarmonyOS Honor ve Huawei telefonlara can verecek! Peki güncelleme ne zaman ve nasıl olacak?
HarmonyOS Honor ve Huawei telefonlarına geliyor! Şimdi Amerika düşünsün

Amerika ve Huawei arasındaki gerilim uzun süredir devam eden bir döngü haline gelmeye başladı. Zira bu işin kazananı olmayacağı açık. Amerika’nın Huawei yasaklaması 5G ağlarında Amerika’nın geri kalmasına sebep olurken; Huawei‘nin de Amerikalı şirketler ile çalışamamasına sebep olacak. Tüm bunlardan etkilenecek olanlarsa biz son kullanıcılar. Huawei bu durumu lehine çevirmek için ciddi önlemler aldı. Bunlarda birisi de HarmonyOS adı verilen işletim sistemi oldu. Bu işletim sistemi ile ilgili devam eden belirsizlik bugün sonlandı. HarmonyOS Honor ve Huawei telefonlar için 2020 yılında kullanıma sunulacak açıklaması da resmen yapıldı.

Konuyla ilgilenenler hemen hatırlayacaktır. Huawei Başkanı Dr. Wang Chenglu, Huawei Geliştirici Konferansında, önümüzdeki yıl HarmonyOS işletim sisteminin şirketin akıllı telefonlarında kullanılmaya başlayacağını söylemişti. Bugün Wang Cheng Lu yaptığı başka bir açıklamada ise Android 11 ile birlikte 2020 Ağustos ayında HarmonyOS mobil telefonlara can vermeye başlayacak dedi.

Ren Zhengfei

Huawei Halkla İlişkiler Kıdemli Başkan Yardımcısı Joy Tan, HarmonyOS işletim sisteminin kod yoğunluğunun daha az satır bulunduğunu, işletim sisteminin ise Android’den daha yüksek bir güvenlik seviyesine sahip olduğunu söyledi. Tüm bu detaylar bir araya gelince Huawei’nin yeni nesil mobil işletim sisteminin ciddi bir fark yaratmasa da telefonlarda kullanılmaya başlanmasının oldukça önemli bir gelişim olduğunu düşünüyoruz.

Google bu noktada nasıl bir tepki gösterecek bunu merak ediyoruz. Zira bu mobil işletim sistemi Çin Hükumeti tarafından Çinli markalara zorla kullandırılırsa; Android işletim sisteminin sonu gelebilir. Bunu da söylemek gerekiyor…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.