Mobil Aralık 5, 2019 16:00

200 megapiksel telefonlar geliyor! Sektör nereye gidiyor?

Geçtiğimiz gün tanıtılan Snapdragon 865 yonga seti sayesinde 200 megapiksel çözünürlük sunan telefonlar ile 2020 yılı içinde tanışabileceğiz..
200 megapiksel telefonlar geliyor! Sektör nereye gidiyor?

Megapiksel savaşları mobil pazarda yeni açılan bir cephe değil. 2013 yılında Nokia Lumia 1020 ile 41 megapiksel ve 2014 yılında da OPPO Find 7 ile birlikte 50 megapiksel kamera performanslarını gördük. Aradan 4 yıl geçti ve bu noktada üreticiler savaş baltalarını gömdüler. Daha sonra 2018 yılında 48 megapiksel kamera sensörü ile tanıştık ve 2019 yılında da 64 megapiksel ve 108 megapiksel kamera sensörleri Samsung tarafından pazara sunuldu. Bugün gelen bilgilere göre 2020 yılında 200 megapiksel kamera sensörlerine sahip telefonları pazarda görebiliriz. Nasıl mı?

Qualcomm Snapdragon Zirvesi sırasında yeni nesil Snapdragon 865 yonga seti ile ilgili bilgiler açıklandı ve telefonun megapiksel desteğinin 200’e kadar çıkabileceği resmen açıklandı. Spectra 480 ISP’nin (görüntü sinyali işlemcisi) sensörden gelen çok miktarda pikseli (2 Gigapixel rakamına kadar çıkan bir spektrum) okuyabilmesi ile bu rakamlara çıkılabilecek. Qualcomm bunu gerçekleştirebilmek için yeni bir Spectra modülü tasarladı. Bu modül dört piksel (RGGB) yerine bir tam pikseli okumak için geliştirilen HiSpeed ​​Capture adı verilen yeni nesil bir modül. Sensöre daha büyük bir destek ve daha yüksek verimlilik için silikon frekansına izin veriyor. Bununla birlikte 2 Gigapiksel hıza ulaşmak için maksimum frekans ve hız için veri yollarını açılabiliyor. Bu da yeni nesil telefonlarda megapiksel tarafında üreticilerin elini ciddi anlamda kolaylaştırıyor.

Bakalım üreticiler gerçekten de “sırf yapabiliyorlar” diye bu saçma sapan megapiksel değerlerine çıkacaklar mı?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.