Güncel Teknoloji Haberleri Aralık 1, 2019 9:00

Tesla Model S ile 1.000.000 kilometre yaptı

Hansjörg Gemmingen isimli Tesla Model S sahibi bir milyon kilometre sınırını aştığını bugün resmi olarak duyurdu. Peki bu süreçte ne harcadı?
Tesla Model S ile 1.000.000 kilometre yaptı

Araç satın alırken en dikkat edilen kriterlerden birisi arabaların kilometre değerleri. Ülkemizde ilginç bir şekilde 100.000 rakamına takılmış görünüyor. Birçok kişi için bir araç yüz bin kilometreyi geçerse alınmaz gibi bir algı oluşmuş durumda. Bakımsız kalmış yüz bin kilometre bir aracı almak yerine bakımlı iki yüz bin kilometre bir aracı almanın daha mantıklı olduğu bir dönemden geçiyoruz. Tesla araçlarda ise kilometre gibi bir sıkıntınız yok. Zira bugün Hansjörg Gemmingen isimli Tesla Model S sahibi bir milyon kilometre sınırını aştı.

Bir milyon kilometre boyunca Gemmingen araca farklı bakımlar yaptı. Peki 1 milyon kilometre boyunca araca ne bakımları yapıldı?

  •  Araca ana gücünü veren 14 grup 3 kez değişti
  • Elektrik motorları ise 4 kez değişti
  • Aydınlatma vs görevlerini gören 12V aküler 2 kez
  • Ön ve Arka amortisörler de 1 kez değiştirildi.

Gelen bilgilere göre tüm bu değişimlerin bedeli 13 bin euro tuttu. Bu rakam bize göre fazla gelebilir ama içten yanmalı bir otomobilin 10 bin kilometrede servise gittiğini varsayarsak; bu rakamların “bedava” gibi kaldığını da tahmin edebilirsiniz. Sıfır emisyon ve sıfır benzin ücreti ise olayın başka bir güzelliği.

Keşke bizim olsa ama değil mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.