Akıllı Telefon Kasım 26, 2019 17:31

Apple ve Netflix arasındaki açığı bulan gençlere rekor teklif!

Apple ve Netflix arasındaki açığı bulan gençlere rekor teklif!

Kısa süre önce Siri’deki önemli bir açığı bulmasına karşın 200 TL gibi komik bir parayla ödüllendirilen Çayan Temel isimli kullanıcı bu defa Apple ve Netflix arasındaki çok önemli bir açığı buldu.

Açığı bulması karşılığında Apple’dan kendisine teklif edilen komik ücreti reddeden Çayan Temel ve Oğuz Akçay adlı geliştiriciler için Apple bu defa kesenin ağzını açtı.

Dünya devi iki şirket arasında imzalanan sözleşme gereği, Apple telefonlardan Netlix’ten dizi ve film izlerken telefonun video kayıt alma özelliği devre dışı bırakılıyor. Ancak bu iki genç Apple’ın bu sözleşmeyi ihlal ettiğine dair iOS işletim sisteminde bir açık keşfetti.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre daha önce Apple’ın açığını bulmuş olan Mersinli Çayan Temel ile Bursalı Oğuz Akçay sosyal medyadan tanışarak, Apple’ın Neftlix ile imzaladığı gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğini tespit etti.

İki teknoloji meraklısı genç, buldukları açık sayesinde program kullanmadan telefon ayarlarını değiştirerek Apple telefonlardan Netflix üzerinden dizi ve film izlerken 4K kaliteyle kayıt yapabiliyor. Apple, Temel ile Akçay’a açığı düzeltmelerine yardımcı olmaları halinde kişi başı 100 bin dolar olmak üzere toplamda 200 bin dolar ödül teklif etti. Ödülü az bulan Temel ve Akçay, daha yüksek ödül teklif edilmediği sürece buldukları açığı Apple ile paylaşmayacaklarını söyledi.

‘Bu açık Netflix’in değerini zarar verir

Buldukları açık hakkında bilgi veren Çayan Temel, “Normalde Apple ve Netflix arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinden dolayı hiçbir Apple cihazından Netflix’e girip ekran görüntüsü, video, filmlerde ve dizilerde alamıyorduk. Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında bulmuş olduğumuz açık sayesinde bu işlemi gerçekleştirebildik. Korsan film sitesi sahipleri, film veya dizilerin yayınlandığı aynı gün, bunların ekran videolarını çekerek bunları aynı gün kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu işlem Netflix’in değer payını çok düşürür” dedi.

Apple ve Netflix ile görüştük

İki büyük şirketle de ayrı ayrı görüştüklerini söyleyen Temel, “Yaklaşık 5 gün kadar görüşmelerimizi sağladık. Hem Apple, hem de Netflix’le görüştük. Detaylı bir şekilde anlattık ama bu kez kendileri teklif vererek bize kişi başı 100 bin dolar, yanı toplamda 200 bin dolar teklif ettiler. Geçmişte yaptığı düşük ödüllendirmeler sonrası biz bu teklifi açıkçası pek fazla uygun görmedik. Çünkü film siteleri bunun sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilecek. Daha uygun bir teklif sunulursa, bu açığı Apple ve Netflix’e verip hatayı kapattırmak istiyoruz. Onun dışında görüşme kayıtlarımız, maillerimiz, bu açığın var olduğuna dair tüm kanıtlarımız mevcut” diye konuştu.

Bu açık iki şirketin arasını açabilir

Apple’ın daha önce de bir açığını bulan ve 100 lira gibi bir rakam ile ödüllendirilen lise öğrencisi Oğuz Akçay, “Biz bu açığı bulduktan sonra Apple ve Netflix’le yaklaşık 5 gün kadar bir iletişim süreci yaşadık. Bize yapılan bir teklif vardı. Bu teklif yine bize geçmişte verilen teklifler gibi komik gelmeye başladı. Daha yüksek rakamlar bekliyoruz. Ortada bir gizlilik anlaşması söz konusu. İki şirketi birbirine düşürebilecek derecede bir açık bu. Bizimle iletişime geçip bu açığı kapatmak için her türlü açığı deneyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.