Ana sayfa » Mobil » Android Ginp virüsü ile saldırı altında! Banka bilgileri tehlikede

Android Ginp virüsü ile saldırı altında! Banka bilgileri tehlikede

Android Ginp virüsü ile saldırı altında! Banka bilgileri tehlikede

Şimdi de nur topu gibi Android Ginp virüsümüz oldu. Peki bu virüs ne işe yarıyor? Bu virüs bize nasıl zarar verir? Biraz daha dikkatli olun…

Android ekosistemi açık kaynak kodlu bir yazılım ve siz isterseniz Google Play Store harici .apk uzantılı uygulamaları sisteminize kurabiliyorsunuz. Bu da sizin her türlü tehlikeye açık kalmanızı sağlıyor. Bugün ortaya çıkan bir virüs ise girdiği yere konuşlanıyor ve siz daha sonra programı silseniz bile onu yok edemiyorsunuz. Android Ginp virüsü adındaki bu yeni virüs sitem içinde Flash Player ve  Google Play Verificator gibi görünmesi ile daha da tehlikeli bir hale geliyor.

Android Ginp

Bu virüs 2019 yılı içinde beliren bir virüs ve sizin banka bilgilerinizi çalmak üzerine kurulu bir algoritma üzerinde çalışıyor. 5 farklı çeşidi olan uygulama market harici yüklenen uygulamalara yapışık bir şekilde geliyor. Sizin çağrıları takip etmenize izin vermeniz ile birlikte banka bilgilerinizi öğrenerek kendi istediği gibi bunlara erişebiliyor.

Ginp, banka bilgilerinizi çalmak için uygulamanın arayüzünü mükemmel şekilde taklit edebilir. Bu sırada kötü amaçlı yazılım, kredi kartınızın ayrıntılarını da ister. Bu bilgiler daha sonra hesabınızı çalmak veya bilgilerinizi web pazarlarında satmak için kullanır. 

Bu haberi okuyan bazı dostlarımız “bize bir şey olmaz” diyebilir ama bu ve buna benzer virüslerin dosya transferi ile de paylaşılabileceğini unutmasın. Market harici bir uygulama yüklüyorsanız iki kez düşünün…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.