Uncategorized Kasım 24, 2019 10:00

OnePlus kullanıcı bilgileri yine tehlikede!

OnePlus kullanıcı bilgileri yine tehlikede!

OnePlus kullanıcı bilgileri yine ihlal edildi.  Akıllı telefon üreticisi, bazı müşterilerin “belirli siparişler içindeki ad, iletişim numarası, e-posta ve gönderim adres gibi  bilgilerinin veri ihlaline maruz kalmış olabileceğini belirten bir duyuru yaptı. Ancak, ödeme bilgileri, şifreler ve hesaplar gibi bilgilerin ise güvende olduğu belirtildi.

OnePlus, etkilenen çok sayıda kullanıcıyı açıklamadı. Ancak şirket, verileri çalınmış olan kullanıcılara zaten e-posta gönderdiğini söyledi. Etkilenen müşterilerinden biri olsaydınız, benzer bir mail almış olurdunuz. Şirketten bir e-posta almadıysanız, verileriniz ihlal edilmedi anlamına geliyor.

Güvenlik açığının ana kaynağı OnePlus’ın resmi web sitesi gibi görünüyor, ancak şirket benzer güvenlik açığı bulunmadığından emin olmak için web sitesini kapsamlı bir şekilde denetlediklerinden emin. Şirket ayrıca, etkilenen kullanıcıların bu olayın bir sonucu olarak ilerleyen günlerde e-posta alabileceklerini de ekliyor.

Bu OnePlus’ın yaşadığı ilk durum değil. Geçen yıl, Ocak ayında, şirketin web sitesi üzerinden yaklaşık 40.000 OnePlus müşterisinin kredi kartı bilgisi çalındı. Maalesef, şirket bu zafiyetin boyutunu açıklamadı.

OnePlus kullanıcı bilgileri için güvenlik tedbirlerini artıracak

Güvenlik açığının önüne geçemeyen şirket, gelecek ay dünyaca ünlü bir güvenlik platformuyla ortaklığa gireceğini ve Aralık ayının sonuna kadar resmi bir hata-ödül programı başlatabileceğini bildirdi. Bu kesinlikle alınabilecek önlemin en doğru yoludur. Ancak OnePlus ikinci bir olayı önlemek için yaşanan ilk ihlalden hemen sonra bunu yapmış olmalıydı.

Aynı durumun tekrar yaşanmaması adına alınacak önlemler yeterli olacak mı? OnePlus kullanıcıları durumdan hiç de hoşnut değil.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.